Petrol fiyatları, yazın zirve yapan yakıt tüketimi ve OPEC+'nın üçüncü çeyrekteki kesintilerinden kaynaklanan arz açığı beklentileriyle Pazartesi günü erken işlemlerde yükseldi. Ancak olumsuz ekonomik eğilimler ve ülke dışından gelen üretim artışı, kazançları sınırladı.

Fiyatlardaki Artış

Brent ham petrol vadeli işlemleri, GMT 00:32 itibariyle 16 sent veya %0,2 artışla varil başına 85,16 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta ham petrol vadeli işlemleri 17 sent veya %0,2 artışla varil başına 81,71 dolara yükseldi. OPEC+ grubu, son iki hafta içinde Brent fiyatlarının varil başına 85 doların üzerine çıkmasıyla birlikte, petrol üretimi kesintilerini 2025 yılına kadar uzattı. Haziran ayında iki ham petrol fiyatı yaklaşık %6 arttı.

Arz Kısıtlamaları ve Talep Artışı

Analistler, yaz aylarında ulaşım ve iklimlendirme ekipmanlarına olan talebin artmasıyla yakıt stoklarında düşüş yaşanmasını ve üçüncü çeyrekte arz sıkıntısı bekliyor. IG analisti Tony Sycamore, Federal Rezerv'in faiz oranlarında indirim yapma umutlarının ve Avrupa ile Orta Doğu'daki jeopolitik kaygıların da fiyatları desteklediğini belirtti. Sycamore, fiyatların 200 günlük hareketli ortalama olan 79,52 doların üzerinde kalması halinde, ABD Batı Teksas Orta ham petrolünün varil başına 85 dolara kadar çıkabileceğini ekledi.

ABD ve Çin'de Üretim ve Talep Verileri

Enerji Bilgi İdaresi'nin Cuma günü yayınladığı aylık petrol arz raporuna göre, ABD'de petrol üretimi ve talebi Nisan ayında dört ayın en yüksek seviyesine çıktı. Çin'de ise imalat faaliyetinin Haziran ayında üst üste ikinci ay boyunca düşüş gösterdiği ve hizmet faaliyetinin son beş ayın en düşük seviyesine gerilediği görüldü. Bu durum, Çin ekonomisinin zorluk yaşadığı bir dönemde hükümete daha fazla teşvik uygulama çağrılarını artırdı.

Editör: Halit Alptekin