Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kızılcahamam’da yapılan AK Parti istişare toplantısında ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. Vergi muafiyetleri, indirimler ve teşviklerin kaldırılacağını, fon gelirlerinden alınan verginin artırılacağını duyuran Şimşek, kripto varlıklar ve borsa işlemlerinden elde edilen gelirlerin de vergilendirileceğini açıkladı.

Yeni Vergi Düzenlemeleri

Bakan Şimşek, vergi adaletini sağlamak ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmek amacıyla bir dizi yeni adım atacaklarını belirtti. Mevcut fon gelirlerinden alınan %7,5 oranındaki stopajın, 31 Temmuz’dan sonra %10’a çıkarılacağını açıkladı. Ayrıca, bazı yatırım fonu kazançları ve döviz cinsinden gelirler için vergi stopaj oranlarının %40’a kadar artırılması planlanıyor.

Kripto ve Borsa Gelirlerine Vergi

Kripto varlıklar ve borsada yapılan işlemlerden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi de gündemde. Şimşek, “Dünyada da böyle, bir gelir elde ediliyorsa bunun vergisi de olmalı” diyerek, kripto varlıklar ve borsa işlemlerinin disipline edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kamu Yatırımlarında Tasarruf Tedbirleri

Kamu yatırım projelerinde tasarrufa gidileceğini belirten Şimşek, yatırım ödeneklerinde %15 kesinti yapılacağını ve fiziki ilerlemesi %75’in üzerinde olan projelere öncelik verileceğini söyledi. Yeni kamu yatırım projelerinin programa alınmayacağını da ekledi.

Sürekli Zarar Açıklayan Şirketler

Uzun yıllardır zarar açıklayan şirketlere yönelik yeni düzenlemeler yapılacağını belirten Şimşek, “20 yıl boyunca zarar eden bir şirketi açık tutar mısınız?” diyerek, bu konuda kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Enflasyonla Mücadele ve Yabancı Sermaye

Enflasyonu kalıcı olarak düşürmeyi hedeflediklerini belirten Şimşek, “Enflasyonu indireceğimize dair güven arttığı zaman çok ciddi fon akışı olacak” dedi. Ayrıca, yabancı sermayenin Türkiye’ye ilgi duyduğunu ve yabancı sermaye girişinin artması için gerekli hukuki güvencelerin sağlanacağını söyled

Editör: Halit Alptekin