Borsa İstanbul, 4 hisse senedi hakkında önleyici tedbirler uygulayacağını duyurdu. Alınan tedbirler, piyasa hareketliliğini dengelemeyi amaçlıyor.

Tedbir Kararının Detayları

Borsa İstanbul (BİST), yaptığı incelemeler sonucunda 4 hisse senedi hakkında önleyici tedbir kararı aldı. Bu karar, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklama ile kamuoyuna duyuruldu. Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında alınan tedbirler, piyasanın aşırı dalgalanmasını önlemek amacıyla uygulanacak.

Brüt Takas Uygulaması

Denge Holding (#DENGE.E) ve Ersu Gıda (#ERSU.E) hisselerinde 21 Mayıs 2024 tarihli işlemlerden başlayarak, 20 Haziran 2024 tarihli işlemler sonuna kadar brüt takas uygulanacak. Bu uygulama, hisse senetlerindeki aşırı fiyat hareketliliğini kontrol altına almak ve yatırımcıları korumak amacıyla getirildi.

Kredili İşlem Yasağı

DYO Boya (#DYOBY.E) ve Vakıf Yatırım Ortaklığı (#VKFYO.E) hisseleri için de aynı tarihler arasında kredili işlemler yasaklandı. Bu tedbir, hisse senetlerinde spekülatif hareketlerin önüne geçmek ve piyasada sağlıklı bir fiyat oluşumunu sağlamak için alındı.

Piyasa Dengesinin Korunması

Borsa İstanbul, bu tür tedbir kararları ile piyasa dengesini korumayı ve yatırımcı güvenliğini sağlamayı hedefliyor. Tedbirler, piyasa hareketlerinin yakından izlenmesi sonucunda alınarak, olası risklerin önüne geçilmesi için uygulanıyor.

Editör: Halit Alptekin