Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) aralık vadeli BIST 30 endeks kontratı, güne hafif bir yükselişle başladı. Şubat vadeli endeks kontratı, açılış seansında yüzde 0,1 artışla 8.618,00 puandan işlem görerek, dünkü alıcılı seyrini sürdürdü. Normal seans kapanışını yüzde 1,6'lık bir artışla 8.609,25 puandan tamamlayan endeks kontratı, akşam seansında da yükselişini devam ettirerek 8.618,00 puana ulaştı.

Küresel piyasalarda, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimleri konusunda yaşanan belirsizlikler yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Analistler, bugün ABD'de açıklanacak olan istihdam raporunun piyasalar için belirleyici olacağını vurguluyor. Dün ABD'de yayınlanan veriler, iş gücü piyasasının gücünü koruduğunu gösterdi ve bu durum, Fed'in Mart toplantısında faiz indirimlerine başlama ihtimalini yüzde 65'e düşürdü.

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin ekonomik durumundaki olumlu gelişmelere dikkat çekti. Şimşek, Türkiye'nin not görünümünde iyileşme ve yakın zamanda not artışı beklentisi içinde olduklarını dile getirdi. Bakan, iş dünyasına yönelik teşviklerin devam edeceğini ve 2024 yılında ihracat yapacak işletmelere destek olunacağını ifade etti.

Bugün hem yurt içinde hem de yurt dışında yoğun veri gündemi takip ediliyor. Analistler, teknik açıdan endeks kontratında 8.700 ve 8.800 puanın direnç, 8.600 ve 8.500 seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu belirtiyor.