Altın fiyatları, yatırımcıların ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından gelecekteki para politikalarına dair ipuçları için bekledikleri ABD iş gücü piyasası verilerinin öncesinde yükselişe geçti. Bu yükseliş, Çarşamba günü GMT 04:34 itibarıyla, altının ons başına 2.043,72 dolara ulaşarak, 21 Aralık'tan bu yana gördüğü en düşük seviyelerden toparlanmasını sağladı. Ancak, ABD tahvil getirilerindeki artış, altının kıymetini sınırlayan bir faktör olarak öne çıktı.

ABD altın vadeli işlemleri de yüzde 0,4 artarak ons başına 2.051,10 dolara çıktı. Capital.com'un finans piyasaları analisti Kyle Rhoda, altın fiyatları üzerinde etkili olan ana unsurun, bu yıl faiz indirimi beklentilerindeki düşüş olduğunu ve bu durumun önümüzdeki günlerde de devam etmesini beklediğini belirtti.

Federal Reserve'ün Aralık ayındaki toplantısının tutanakları, yetkililerin enflasyon düşüşüne giderek daha fazla ikna olduklarını, ancak faiz indirim beklentileri konusunda hala belirsizlikler olduğunu gösterdi. Düşük faiz oranları, altına yatırım yapmanın fırsat maliyetini azaltırken, dolar endeksi düşüşe geçti ve 10 yıllık Hazine tahvil getirileri yüzde 3,9330 seviyesine ulaştı.

Şimdi gözler, ABD merkez bankasının faiz oranları konusundaki duruşunu daha iyi anlamak için GMT 13:30'da yayınlanacak haftalık işsizlik başvuruları verilerine ve Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam raporuna çevrildi.

Diğer yandan, gümüş spot işlemlerde ons başına 22,97 dolarda, platin yüzde 0,5 düşüşle 966,59 dolarda ve paladyum yüzde 0,1 artışla 1.066,93 dolarda işlem görerek, değerli metaller piyasasındaki hareketliliği sürdürdü.