Borsa İstanbul'da Ramazan Bayramı öncesinde nakit ihtiyacı olan hisse senedi yatırımcıları için önemli bir gün. Bugün, yatırımcıların Ramazan Bayramı öncesi nakde dönebilecekleri son şans olarak görülüyor. Yarın gerçekleşecek işlemlerin takası ise 15 Nisan Pazartesi günü yapılacak. Gelecek hafta Ramazan Bayramı tatili nedeniyle salı günü pay piyasaları yarım gün açık kalacak.

Borsa İstanbul'da Takas Tarihlerindeki Değişiklikler

Borsa İstanbul Pay Piyasaları'nda işlemlerin takası, işlem yapıldığı günden iki işlem günü sonrası gerçekleşiyor. Bu nedenle, bugün gerçekleştirilen hisse senedi işlemleri için tahsilat ve ödemeler Pazartesi günü, yarın gerçekleştirilecek işlemler için ise 10 gün sonrası, yani 15 Nisan Pazartesi günü yapılacak. Yatırımcılar, gelecek hafta Pazartesi ya da arife günü gerçekleştirecekleri işlemler için 16 Nisan Salı gününü bekleyecek.

BIST 100 endeksi tarihi zirvede! BIST 100 endeksi tarihi zirvede!

Analistlerin Nakde Dönme Eğilimi Üzerine Görüşleri

Uzman analistler, bayram tatili öncesinde nakde dönme eğilimi gösteren yatırımcıların, Borsa İstanbul'daki satışlarda etkili olabileceğini belirtiyor. Bayramların Türkiye'de nakit talebini artıran dönemler olduğunu hatırlatan analistler, kredili işlem yapan yatırımcıların uzun tatil döneminde faiz ödememek için pozisyonlarını sınırlama eğiliminde olabileceğini ifade ediyor. Bu hafta başından itibaren yüzde 1,4 gerileyen BIST 100 endeksi, şu anda önceki kapanışın yüzde 0,8 üzerinde, 9.020 puan seviyesinde bulunuyor.

Arife Günü İşlem Saatleri ve VİOP İşlemleri

Ramazan Bayramı tatili öncesinde 9 Nisan Salı günü, Borsa İstanbul saat 12.40'a kadar işlemlere açık olacak ve o gün gerçekleştirilecek işlemlerin takası 8 Nisan Pazartesi günkü işlemlerle birlikte yapılacak. Pay Piyasalarında işlem saatleri 09.40'ta başlayacak ve sürekli müzayede işlemleri 10.00 ila 12.30 saatleri arasında gerçekleşecek. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) işlemleri saat 09.20'de başlayıp 12.40'ta sonlanacak. Borçlanma Araçları Piyasası'nda ise repo karşılığı menkul kıymet bildirimleri saat 11.50'ye kadar yapılacak.

Editör: Halit Alptekin