Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, haftaya yüzde 0,3 yükselişle 12.150,50 puandan başladı. Cuma günü yüzde 3,4 artış gösteren endeks kontratı, akşam seansında da yükselerek yüzde 0,3 artışla 12.150,25 puana çıktı.

Küresel ve Yurt İçi Piyasalar

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz indirimine gideceğine yönelik artan iyimserlikle haftaya pozitif bir seyirle başlarken, Türkiye'de gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararına çevrildi. AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, TCMB'nin politika faizini yüzde 50'de sabit bırakmasını bekliyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 olarak hesaplandı.

Teknik Analiz ve Beklentiler

Analistler, bugün yurt dışında veri gündeminin sakin olduğunu, yurt içinde ise uluslararası yatırım pozisyonu ve yurt dışı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin takip edileceğini belirtti. Teknik açıdan endeks kontratında 12.250 ve 12.400 puanın direnç, 12.100 ve 12.000 seviyelerinin ise destek konumunda olduğu kaydedildi.

Editör: Halit Alptekin