Demir cevheri fiyatları, Çin'de emlak talebindeki iyileşme beklentisiyle son üç ayın en yüksek seviyesine tırmandı. Pazartesi günü Çin'in krizden etkilenen ve büyük miktarda demir cevheri üreten emlak sektörüne yönelik son destek önlemlerini memnuniyetle karşılayan piyasa, vadeli işlemlerde önemli bir yükseliş gördü.

Çin'in Dalian Emtia Borsası'nda (DCE) en çok işlem gören eylül ayı demir cevheri kontratı, gün ortasında %1,6 artışla 899 yuan/tondan (124,33 USD) işlem gördü. Seansın erken saatlerinde kontrat, %2,4 artışla 906 yuana yükselerek 20 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Çin, geçtiğimiz cuma günü emlak sektörünü istikrara kavuşturmak amacıyla "tarihi" adımlar attığını duyurdu. Bu adımlar kapsamında merkez bankası 1 trilyon yuan ekstra fon sağladı ve ipotek kurallarını gevşetti. Bu gelişmeler, demir cevheri ve çelik gibi inşaat sektöründe yoğun olarak kullanılan emtiaların fiyatlarında büyük bir artışa neden oldu.

Çin, dünya genelinde demir cevheri ve çelik tüketiminde lider konumda bulunuyor. Singapur Borsası'ndaki gösterge haziran ayı demir cevheri fiyatı ise Türkiye saati ile 06:26 itibariyle %1,8 artışla ton başına 119,45 USD seviyesine çıktı.

Editör: Halit Alptekin