Ons altın, rekor seviyelerden işlem görmeye devam ediyor. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazası, Suudi Arabistan Kralı'nın sağlık durumu ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun ateşkes konusundaki isteksizliği, ons altının rekor seviyelere çıkmasında etkili oldu. Bu sabah erken saatlerde ons altın 2440,56 dolara kadar yükseldi ve şu sıralarda yüzde 1 artışla 2438,47 dolar civarında işlem görüyor.

Küresel Gelişmelerin Etkisi ve Fed Politikası

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz oranlarını düşüreceğine dair iyimserlik, altının yukarı hareketine destek oluyor. Bu durum, altın fiyatlarının ilk etapta 2447 dolar direncini hedeflemesine neden olabilir. Bu seviyenin aşılması halinde 2455 dolar görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise ilk destek 2434 dolar olarak belirlenirken, buranın kırılması durumunda 2426-2413 dolar aralığı test edilebilir.

Piyasa Analistlerinin Yorumları

Capital.com finansal piyasa analisti Kyle Rodda, altın için ana itici gücün yumuşak bir ABD doları olduğunu ve Federal Reserve'in yakında faiz oranlarını düşürmesinin beklendiğini belirtti. Dolar endeksinin düşük kalması, dolar fiyatlı külçeyi diğer para birimlerini tutan alıcılar için daha cazip hale getiriyor.

Bu hafta yatırımcıların radarında, Çarşamba günü açıklanacak olan Fed'in son politika toplantısının tutanakları ve bir dizi Fed yetkilisinin yapacağı konuşmalar bulunuyor.

Editör: Halit Alptekin