2024'ün başından bu yana Borsa İstanbul yüzde 30 oranında değer kazanarak, küresel piyasalardan ayrıştı. Küçük hisseler, dolar, euro, altın, fonlar ve bitcoin gibi yatırım araçlarının getirilerini geride bıraktı. Özellikle sermayesi 10 milyon TL altında olan ve hisse başına karı yüksek olan şirketler, yatırımcılara önemli fırsatlar sundu.

Yatırımcıların Gözdesi Yüksek Karlı Şirketler

Sermaye büyüklüğü 10 milyon TL'nin altında olan ve yıllık getirileri yüzde 5000'e ulaşan şirketler, yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu şirketlerden elde edilen ortalama getiri yüzde 400 olarak kaydedildi, ve bu hisseler tarihi zirvelere ulaştı.

En Çarpıcı Getiriler ve Şirket Performansları

Zeynep Aktaş'ın ekonomim.com'daki analizine göre, yüksek getiri sağlayan bu tür şirketler dikkat çekici performanslar sergiledi. Listede yer alan 16 hisseden en düşük getiriyi yüzde 165 ile Yibitaş İnşaat Malzemeleri (#YBTAS) sağladı. Bu şirketi yüzde 188 ile Türker Proje Gayrimenkul (#TURGG) izledi. Diğer 14 şirket ise yüzde 220'nin üzerinde getiri sundu.

BIST 100 endeksi tarihi zirvede! BIST 100 endeksi tarihi zirvede!

İki Hissenin Dikkat Çekici Yükselişi

Listede öne çıkan Tetamat Gıda (#TETMT) ve Kuştur Kuşadası Turizm (#KSTUR), yıllık yüzde 2459 ile yüzde 5359 arasında bir yükseliş kaydetti. Bu hisselerin düşük dolaşımdaki adetleri, yüksek performansın temel nedenlerinden biri olarak belirtildi.

Diğer Yüksek Getiri Sağlayan Hisseler

Listedeki diğer hisselerden altısı; Politeknik Metal (#POLTK), Çimbeton (#CMBTN), Eminiş Ambalaj (#EMNIS), Skyalp Finansal Teknolojiler (#SKYLP), Ekiz Kimya (#EKIZ) ve Burçelik Vana (#BURVA) yüzde 400 ile 900 arasında getiri sağladı.

Yüksek Fiyatlı Hisselerin Durumu

Sermayesi 10 milyon TL'nin altında olan ve hisse başına yüksek kar sağlayan şirketlerin hisse fiyatları da 200 TL'nin üzerine çıktı. Listedeki 16 şirketin 12'si 235 TL ile 176.275 TL arasında işlem görürken, Burçelik Vana (#BURCE), Skyalp Finansal Teknolojiler (#SKYLP), Pergamon Dış Ticaret (#PSDTC) ve Ekiz Kimya'nın (#EKIZ) hisse fiyatları 78 TL ile 171 TL arasında değişiyor.

Editör: Halit Alptekin