Brent petrol, uluslararası piyasalarda varil başına 87,13 dolar seviyesinde işlem görüyor. Önceki gün 87,25 dolar seviyesine kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 87 dolar olarak tamamlamıştı. İşlem gününün başında, yani saat 09.35 itibarıyla, fiyat kapanışa göre yüzde 0,15 oranında azalarak 87,13 dolara geriledi. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı ise 81,02 dolar olarak kaydedildi.

Petrol Fiyatlarını Etkileyen Küresel Dinamikler

Orta Doğu'daki tansiyonun azalmasıyla, petrol fiyatları yaklaşık son bir ayın en düşük seviyelerine gerilemişti. Ancak, kar alımları ve gelecek aylarda beklenen sıkı arz-talep dengesi nedeniyle fiyatlar yeniden yükselişe geçti. Yaz aylarında artması beklenen petrol tüketimi, piyasalarda arz tarafında sıkılaşma öngörüsüne neden oluyor.

Arz ve Talep Tarafında Yaşanan Gelişmeler

ABD'nin, Venezuela'nın küresel pazarlara petrol ihraç etmesini sağlayan lisansını iptal etmesi ve Meksika'nın iç talebinin güçlü olması nedeniyle ihracatını kısıtlamaya hazırlanması, arz endişelerini artırıyor. Diğer yandan, küresel ekonomik endişeler, ABD'deki ham petrol stoklarındaki artış ve ABD Merkez Bankası'nın güçlü duruşu nedeniyle doların değer kazanması, petrol fiyatlarının yükselişini baskılamaya devam ediyor.

Banka ve holding hisselerinde ne yapmalı? Banka ve holding hisselerinde ne yapmalı?

Teknik Analiz Perspektifi

Teknik olarak, Brent petrolde varil başına 87,7 ile 89,15 dolar aralığı direnç, 86,25 ile 84,8 dolar aralığı ise destek bölgesi olarak izlenebilir.

Editör: Halit Alptekin