Bank of America, Turkcell hedef fiyatını revize etti! Bank of America, Turkcell hedef fiyatını revize etti!

Altının gram fiyatı, yeni işlem gününe düşüşle başladı ve saat 10.30 itibarıyla 2 bin 416 lira seviyesinde işlem görüyor. Bu, önceki kapanışının yüzde 0,7 altında bir değer. Aynı zamanda, çeyrek altın 4 bin 190 lira, cumhuriyet altını ise 16 bin 690 lira düzeyinde işlem görüyor.

Ons Fiyatındaki Güncel Değişimler

Altının ons fiyatı da güncel olarak yüzde 0,8'lik bir azalışla 2 bin 310 dolar seviyesinden alıcı buluyor. Düne nazaran düşüş eğilimi gösteren altının ons fiyatındaki bu değişim, yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

Küresel Piyasalarda Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimi zamanlamasına dair devam eden belirsizlikler ve Orta Doğu'da azalan tansiyonun, altın fiyatlarında baskı oluşturduğunu belirtiyor. Fed'in Mayıs ayında politika faizini sabit tutması beklenirken, Haziran'da başlaması muhtemel faiz indiriminin piyasada %15, Temmuz'da %35 ve Eylül'de %65 olasılıkla fiyatlandığı görülüyor.

Ekonomik Göstergeler ve Altın Fiyatı Üzerindeki Etkileri

Bugün, dünya genelinde öncü imalat sanayi, hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile ABD'de inşaat izinleri ve yeni konut satışları verileri piyasaların odağında olacak. Teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 300 ve 2 bin 250 dolar seviyeleri destek, 2 bin 330 ve 2 bin 370 dolar seviyeleri ise direnç olarak izleniyor.

Editör: Halit Alptekin