Borsa İstanbul, yapılan  analizlerin ardından yedi farklı hisse senedi için önleyici tedbirlerin uygulanmasına karar verdi. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen resmi açıklamada, bu önlemlerin 22 Mart 2024 tarihinden başlayarak 19 Nisan 2024 tarihi sonuna kadar geçerli olacağı belirtildi.

Detaylı Önlemler ve Kapsamları

İlgili dönemde, Ak Enerji (#AKENR.E), Aztek Teknoloji (#AZTEK.E), Plastikkart (#PKART.E) ve Yaprak Süt ve Besi Çiftliği (#YAPRK.E) hisseleri, kredili işlemlere konu olmayacak. Artemis Halı (#ARTMS.E) hisselerinde ise brüt takas yöntemi uygulanacak. Öte yandan, Burçelik Vana (#BURVA.E) ve Datagate Bilgisayar (#DGATE.E) hisseleri, emir paketi tedbiri kapsamında işlem görecek.

Emir Paketi Tedbirinin İçeriği

Emir paketi tedbiri, piyasa düzenini sağlamak için bir dizi kısıtlamayı içeriyor. Bu kısıtlamalar; piyasa emri ve piyasadan limite emir girişlerinin sınırlandırılması, emir iptallerinin ve emir miktarının azaltılmasının yanı sıra emir fiyatının kötüleştirilmesinin yasaklanması gibi uygulamaları barındırıyor. Ayrıca, emir toplama bilgilerinin yayımının da kısıtlanması önemli bir parçası olarak öne çıkıyor.

Editör: Halit Alptekin