Dünya genelinde enflasyonla mücadele amacıyla atılan 'ultra şahin' adımların yanı sıra, Amerikan Merkez Bankası (Fed) son kararında izlenen yolun doğruluğunu teyit etti. Banka, politika faizini değiştirmeksizin 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Federal fon oranına ilişkin tahminler ise yüzde 4,6 olarak bu yıl için sabit bırakıldı. Yapılan değerlendirmeler, yıl içinde üç faiz indiriminin gerçekleşebileceğini gösteriyor ve bu durum, piyasalarda risk iştahını destekliyor.

Jerome Powell'ın Değerlendirmeleri

Fed Başkanı Jerome Powell, düzenlediği basın toplantısında, politika faiz oranının muhtemelen zirvede olduğuna ve ekonominin beklendiği gibi ilerlemesi halinde yıl içinde faiz indirimine başlanabileceğine işaret etti. Ekonomik görünümün belirsizliği ve enflasyon risklerine karşı dikkatli bir yaklaşım sergilediklerini vurgulayan Powell, federal fon oranının mevcut hedef aralığında daha uzun süre korunmasının mümkün olduğunu belirtti. Ayrıca, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye inmesi için daha fazla güven kazanıncaya kadar politika faizinde indirime gitmeyi uygun görmediklerini kaydetti.

Powell, son enflasyon verileri, enflasyonun yüzde 2'ye iniş yolculuğunun zorlu olabileceğini gösterirken, daha iyi verilere ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Bu gelişmeler, tahvil piyasalarındaki satış baskısını hafifletti ve ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,27'ye geriledi.

Küresel Piyasalarda Son Durum

Altın fiyatları, Fed'in faiz indirimlerine yönelik beklentiler ve üç faiz indirimine yönelik kapıların açık bırakılmasıyla 2.222 dolara yükselerek rekor seviyeye ulaştı, sonrasında 2.200 dolar seviyesinde dengelendi. Dolar endeksi, Fed kararlarının ardından yüzde 0,7 düşüşle 103,2'ye indi. Brent petrolün varil fiyatı ise yüzde 0,4 artarak 86 dolar seviyesinde işlem gördü.

New York borsasında S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones endeksleri, kapanış rekorları kırarak yükselişlerini sürdürdü. Avrupa ve Asya piyasalarında da pozitif seyir gözlemlendi, özellikle Japonya'daki endeksler rekor seviyelere ulaştı. Dolar/yen paritesi ise yüzde 0,2 düşüşle 151 seviyesinde yer aldı.

Avrupa ve Asya Piyasaları

Avrupa piyasaları, Fed'in kararları sonrası vadeli işlem piyasalarında gözle görülür bir yükselişe işaret ediyor. Bugün İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz kararı ve Başkan Andrew Bailey'nin değerlendirmeleri, yatırımcıların odağında. Analistler, İngiltere'nin enflasyon konusundaki zorlu mücadelesine ve bu durumun varlık fiyatları üzerindeki etkilerine dikkat çekiyor.

Editör: Halit Alptekin