Borsa İstanbul, 2024 yılı ikinci çeyreğine yönelik, BIST endekslerinde geniş çaplı değişiklikler gerçekleştirecek. 1 Nisan'dan 30 Haziran'a kadar sürecek bu dönemde, BIST 30, BIST 50, BIST 100, BIST Likit Banka, BIST Banka Dışı Likit 10, BIST Sürdürülebilirlik ve BIST Sürdürülebilirlik 25 endekslerinde toplamda 81 hisse senedi değişikliği yapılacak.

BIST 30 Endeksi Yenileniyor

BIST 30 Endeksi'nde Borusan Boru Sanayi (BRSAN), Çimsa (CIMSA) ve Doğuş Otomotiv (DOAS) gibi şirketler eklenecek. Ayrılacak olanlar arasında Arçelik (ARCLK) yer alıyor. Yedek paylar arasında ise Ülker Bisküvi (ULKER) bulunuyor.

BIST 50 ve BIST 100 Endekslerinde Değişim Rüzgarları

BIST 50 Endeksi'nde Ege Endüstri (EGEEN), MIA Teknoloji (MIATK) ve Zorlu Enerji (ZOREN) eklenecek. Çıkarılacaklar arasında Can2 Termik (CANTE) ve Kaleseramik (KLSER) var. BIST 100 Endeksinde ise Agrotech Teknoloji (AGROT), Akfen GMYO (AKFGY) ve Anadolu Sigorta (ANSGR) gibi hisseler eklenecek, Anadolu Grubu Holding (AGHOL) ve Bursa Çimento (BUCIM) çıkarılacak.

BIST 500 Endeksinde Geniş Çaplı Yeniden Yapılandırma

BIST 500 Endeksi de Alves Kablo (ALVES), Artemis Halı (ARTMS) ve Avrupakent GMYO (AVPGY) gibi hisselerin eklenmesi ve Ata GMYO (ATAGY), Çimentaş (CMENT) ve Dağı Yatırım Holding (DAGHL) gibi hisselerin çıkarılması ile yeniden yapılandırılacak.

BIST Likit Banka ve BIST Sürdürülebilirlik Endekslerinde Güncellemeler

BIST Likit Banka Endeksi'nde herhangi bir değişiklik öngörülmezken, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde İş Finansal Kiralama (ISFIN), Kontrolmatik Teknoloji (KONTR) ve Kardemir (KRDMA, KRDMB, KRDMD) gibi hisseler eklenecek. Karsan Otomotiv (KARSN) ve Pınar Süt (PNSUT) gibi hisseler çıkarılacak.

Editör: Halit Alptekin