Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde %5,7 büyüyerek Avrupa Birliği ve G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olduğunu açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye ekonomisi 15 çeyrektir kesintisiz büyüme performansını sürdürüyor. Bakan Bolat, mal ve hizmet ihracatının yıllık %4 artarak büyümeye 0,9 puan katkı sağladığını ve ithalattaki düşüşün de etkisiyle dış ticaretin %5,7’lik büyümeye 1,6 puan katkı yaptığını belirtti. Bu katkının son 7 çeyreğin en yüksek seviyesi olduğunu vurguladı.

Makine Teçhizat Yatırımları Güçlü Seyrini Korudu

Bolat, nominal GSYH’nin (yıllıklandırılmış) ilk çeyrekte 1 trilyon 158 milyar dolara ulaşarak rekorunu yenilediğini, makine teçhizat yatırımlarının ise %11,9’luk yükselişle güçlü seyrini koruduğunu ve artış serisini 18. çeyreğe taşıdığını ifade etti.

İhracat ve İthalat Dengesi

Geçen yılın ikinci yarısında başlayan ihracatın artması ve ithalatın azalması eğilimi sonucunda, net ihracatın büyümeye katkısının 2024 genelinde pozitif olması bekleniyor. Bolat, büyüme kompozisyonundaki bu dengelenmenin, makroekonomik istikrarı güçlendirerek daha kaliteli bir büyüme patikasında ilerlenmesine katkı sağladığını belirtti.

Editör: Halit Alptekin