ABD’nin “veri paylaşımına zorlamak ve propaganda yapmak” gerekçesiyle yasaklamak istediği TikTok, Türkiye’de de eleştirilerin odağında. Peki, Türkiye'de TikTok yasaklanacak mı? TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, “Bant daraltma olabilir, ekonomik yaptırımlar olabilir, tamamen yasaklanması olabilir, hepsi masada” dedi.

Eleştirilerin Odağında TikTok

TikTok, Türkiye’de geleneksel aile yapısını bozmak, çocuk istismarı ve kara para aklama gibi konularda eleştiriliyor. Hüseyin Yayman, daha önce “TikTok ulusal güvenlik meselesi haline gelmiş durumda. Buradaki paylaşımlar ne geleneklerimize, toplumsal değerlerimize ne de evrensel ahlaka uygun. Ciddi tepki var” demişti.

Sansür ve Yasaklama Tartışmaları

Hürriyet Gazetesi yazarı Fulya Soybaş'ın “Bu, yasaklanabileceği anlamına mı geliyor?” sorusuna Yayman, “Elbette söz ve fikir hürriyetini savunuyoruz. Sansüre, yasaklamalara karşıyız. Fakat son tahlilde kamu düzeni de sağlanmalı. Hepimizin çocukları var. Çocuklarımızın ve ailenin korunması, gençlerin sağlıklı bir ruh haliyle büyümesi şart” yanıtını verdi.

TikTok'un İçerik Politikası ve Yaptırımlar

Yayman, TikTok’un toplumun hassasiyetleri göz önüne alarak zararlı ve müstehcen içerikleri anında kaldırması gerektiğini belirtti. “Elbette içerik kaldırıyorlar ancak yeterli değil. Bu içerikleri paylaşanların hesapları askıya alınmalı, bu engelleme de duyurulmalı ki başkaları benzer içerikler üretmesin” dedi. Yayman, TikTok’un sözlerini tutmadığını ve bu durumun iyiye gitmediğini vurguladı.

Masadaki Seçenekler

Hüseyin Yayman, “Bant daraltma olabilir, ekonomik yaptırımlar olabilir, tamamen yasaklanması olabilir, hepsi masada” diyerek, TikTok'un Türkiye’deki geleceği hakkında çeşitli seçeneklerin değerlendirildiğini belirtti. TikTok'un, Batı Avrupa ülkelerinde farklı algoritmalar kullanarak normlara uyduğunu ancak Türkiye için benzer bir uygulamanın olmadığını ifade etti.

Editör: Halit Alptekin