Kripto para piyasaları, hafta sonuna girerken önemli bir değer kaybı yaşadı. Özellikle Bitcoin'in 60.000 dolar civarındaki hareketleri, yatırımcıların dikkatini çekti ve piyasada belirleyici bir rol oynamaya başladı.

Bitcoin'in Zirve Sonrası Düşüşü

Bitcoin, geçtiğimiz hafta boyunca hızlı bir yükseliş sergileyerek 73.000 dolar seviyesini aştı ve 73.777 dolara ulaşarak rekor kırdı. Ancak bu yüksek seviyenin ardından, dijital para birimi kayıplar yaşamaya başladı.

Bitcoin'in Son Durumu ve Piyasa Tepkileri

Hafta sonu işlemlerinde Bitcoin, yüzde 10'un üzerinde bir değer kaybederek 65.000 doların altına düştü. Haber yazıldığı sırada 67.100 dolar civarında işlem gören Bitcoin, piyasa analistleri tarafından yakından inceleniyor. Önde gelen analistler, 60.000 ve 64.000 dolar aralığında bir toparlanma olasılığı üzerinde duruyorlar.

Büyük Borsalardaki Satış Trendleri

Büyük kripto para borsalarında, 74.000 dolar seviyelerinden başlayan satışlar göze çarpıyor. Analistler, düşük fiyat seviyelerinde dolar maliyet ortalaması yöntemiyle alım yapan yatırımcıların, kısa vadeli fiyat artışlarına katkıda bulunduklarını ifade ediyor.

ABD'deki Bitcoin ETF'leri ve Piyasa Beklentileri

Kripto para piyasa gözlemcileri, ABD'de yakında yeniden başlayacak olan Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) yönelik artan ilgiden dolayı umutlu. Kripto odaklı analiz firması Apollo'nun CEO'su, Bitcoin ETF'lerine artan likidite akışının vurgulayarak, piyasada henüz asıl yatırım hareketlerinin başlamadığını belirtti.

Yükseliş İhtimali ve CME Vadeli İşlemleri

Haftalık kapanışa kısa bir süre kala, piyasa analistleri ve yatırımcılar, hafta başında bir yükseliş potansiyeli olduğunu düşünüyorlar. Bu beklenti, CME Group'un Bitcoin vadeli işlem piyasasındaki açığın kapanmasıyla daha da güçleniyor. 15 Mart'ta 69.135 dolar seviyesinden kapanan CME vadeli işlemleri ve spot fiyat arasındaki açık, geçmişteki örneklerle uyumlu olarak, fiyatların yükselmesine yardımcı olabilir.

Editör: Halit Alptekin