Bitcoin, ABD'nin düzenleyicisi SEC tarafından Ocak ayında spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonları'nın (ETF) onaylanmasının ardından ivme kazandı. Kripto para piyasasında, Kasım 2021'de görülen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolarlık hedef yeniden gündeme geldi. Bugün itibarıyla Bitcoin, yüzde 3'ten fazla artış göstererek 59.300 dolar seviyesinden işlem görüyor ve piyasa değeri 1,1 trilyon doları aşmış durumda. Yıl başından bu yana kaydedilen artış yüzde 40 seviyelerine ulaştı. Nisan ayında dört yılda bir gerçekleşen madencilik yarılanma olayı, piyasada coşkulu bir hava yaratıyor.

Bitcoin Halving Etkinliği ve Piyasa Beklentileri

Uzmanlar, kurumsal satın alma taleplerinin ve Bitcoin'in halving etkinliğiyle bağlantılı tarihi kazanımların, varlığın Mart ayında rekor seviye olan 69.000 doları geçmesine yol açacağını öngörüyor. Bitcoin yarılanması, genellikle boğa piyasalarıyla ilişkilendiriliyor ve varlığın fiyatları, önceki olayları takip eden aylarda önemli artışlar kaydediyor. Yarılanma, madencilere verilen blok ödüllerinin azaltılmasıyla yaklaşık dört yılda bir gerçekleşiyor.

Hectic Labs CEO'su Bryan Legend'a göre, yarılanma öncesi beklentiler, artan satın alma faaliyetlerine ve 'FOMO' (Kaçırmaktan korkma) duygusuna yol açıyor. Yatırımcılar, arzda bir azalmanın fiyatları yükselteceğini ve yarılanma öncesinde tazelenen yükseliş hissiyle yeni bir boğa piyasasına katkıda bulunacağını umuyor.

Bitcoin ETF'leri ve Piyasa Değerlendirmesi

Bitget Research'ün Baş Analisti Ryan Lee, Bitcoin yarılanmasına 54 gün kala ve FED'in yıl ortasında faiz indirimi beklentisiyle BTC'nin 50.000 dolarlık bir destek seviyesine sahip olduğunu ve yeni zirvelere ulaşabileceğini belirtiyor. ABD'deki dokuz Bitcoin ETF'nin geçen hafta 3,2 milyar dolarlık yeni bir zirveye ulaşan işlem hacmi, kurumların güçlü bir yükseliş eğilimine sahip olduğunu gösteriyor.

Bitcoin ETF'leri dün toplam 2 milyar dolarlık işlem gördü. BlackRock'un IBIT'i, 1,3 milyar dolarlık günlük işlem hacmiyle art arda ikinci günü rekorla tamamladı. Piyasadaki ikinci büyük kripto para birimi Ethereum ise 3.300 doların üzerinde işlem görüyor. Kripto para piyasasının toplam değeri 2,21 trilyon doları buluyor. Bu gelişmeler, kripto para piyasasında yeni bir dönemin habercisi olarak kabul ediliyor.

Editör: Halit Alptekin