Borsa İstanbul'da (BIST) yatırımcıların dikkatini çeken bir gelişme yaşanıyor. BIST 100 endeksinde yer alan bazı hisseler, endeks ortalamasının üzerinde hareket ederek yüksek günlük kazançlar elde etti. Bu hisselerin risk ve getiri potansiyelleri, teknik olarak beta değerleri ile ölçülüyor.

En dikkat çekici hisselerden biri Vestel (#VESTL) oldu. Bu hissenin günlük getirisi %10 olarak gerçekleşti ve şirketin beta değeri 0,43 seviyesinde bulunuyor. Bu, şirketin piyasa riskinden daha az etkilendiğini ve daha düşük riskli bir hisse olduğunu gösteriyor.

Kontrolmatik Teknoloji (#KONTR) hissesi ise %9,99'luk bir günlük kazanç elde etti ve 0,4'lık beta değeriyle dikkat çekti. Bera Holding (#BERA) hissesi de %8,25'lik bir günlük getiri ile öne çıktı ve şirketin beta değeri 0,44 olarak kaydedildi.

Diğer yandan, Aksa (#AKSA) %5,73, Mia Teknoloji (#MIATK) %5,37, Odaş Elektrik (#ODAS) %5,19, Petkim (#PETKM) %4,03, Yeo Teknoloji Enerji (#YEOTK) %3,56, Oyak Çimento (#OYAKC) %3,55 ve Enerya Enerji (#ENERY) %3,07'lik günlük kazançlar elde etti. Bu hisselerin beta değerleri, risk ve getiri potansiyelleri açısından çeşitlilik gösteriyor.

Beta değeri 1'e eşit olan hisseler, ortalama risk ve getiri beklentisine sahipken; beta değeri 1'den düşük olan hisseler daha düşük risk ve getiri beklentisine işaret ediyor. Öte yandan, beta değeri 1'den yüksek olan hisselerin hem riski hem de beklenen getirisinin daha yüksek olduğu kabul ediliyor ve bu hisselerin endeksten daha hızlı hareket etmesi bekleniyor.

Editör: Halit Alptekin