Altın fiyatları, zayıf doların ve Orta Doğu'daki artan gerilimin etkisi altında Perşembe günü değer kazandı. Yatırımcılar, Federal Reserve'ün (ABD merkez bankası) faiz oranlarına dair sonraki hamlelerine yönelik ipuçları sağlayabilecek yeni ABD ekonomik verilerini bekliyor.

Altın Fiyatlarında Gözlemlenen Artış

TSİ 06:28 itibarıyla spot işlemlerde altın, bir önceki gün göre yüzde 0,1'lik bir artışla ons başına 2.026,7 dolara yükseldi ve 9 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı. ABD altın vadeli işlemleri de yüzde 0,1 artışla ons başına 2.036,9 dolara çıktı.

Dolar Endeksi ve Altın Fiyatları Arasındaki İlişki

Dolar endeksinin üst üste dördüncü günde de kayıplarını sürdürmesi, ABD doları cinsinden fiyatlanan sarı metali yurt dışındaki alıcılar için daha çekici hale getiriyor.

Orta Doğu'daki Gerilim ve Altın Fiyatları

İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah şehrinde yoğunlaştırdığı bombardıman ve hava saldırıları sonucu bir ailenin ondan fazla üyesinin hayatını kaybetmesi, bölgedeki gerilimi artırıyor. Filistin Sağlık Bakanlığı, şu ana kadar 29.313 kişinin çatışmalarda hayatını kaybettiğini bildirdi.

Diğer Değerli Metallerdeki Durum

Altınla birlikte, diğer değerli metallerde de artış gözlemlendi. Spot işlemlerde platin yüzde 0,3 artışla ons başına 885,30 dolara, paladyum yüzde 0,6 artışla 955,63 dolara, gümüş ise yüzde 0,1 artışla ons başına 22,89 dolara yükseldi.

Editör: Halit Alptekin