Borsa İstanbul'da işlem gören BIST 100 endeksi, yeni işlem gününe önceki kapanışa kıyasla önemli bir yükselişle başladı. Günün açılışında endeks, 48,48 puanlık bir artışla yüzde 0,52 değer kazanarak 9.393,46 puana ulaştı.

Bankacılık ve Holding Endekslerindeki Artış

Söz konusu piyasada bankacılık endeksi yüzde 0,25, holding endeksi ise yüzde 0,31 oranında değer kazanımı gösterdi. Sektörel bazda en çok kazancı yüzde 1,56 ile metal ana sanayi endeksi elde ederken, menkul kıymet yatırım ortaklığı endeksi yüzde 0,80 düşüşle tek kaybeden olarak dikkat çekti.

Tarihi Kapanış ve Borsa İstanbul'un Yükselişi

Önceki işlem gününde alıcılı bir seyir sergileyen Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksi günü yüzde 1,62'lik bir değer kazancıyla 9.344,97 puandan tamamladı ve böylelikle tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirmiş oldu.

Küresel Piyasalarda Beklentiler ve Analist Yorumları

Küresel pay piyasaları, ABD enflasyonunun beklentileri aşmasının ardından, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine geç başlayacağına dair beklentilerin etkisi altında. Piyasa analistleri, bugün açıklanacak olan Fed toplantı tutanakları ve Nvidia'nın finansal sonuçları öncesinde piyasaların karışık bir seyir izlediğini belirtiyor.

Editör: Halit Alptekin