Hükümet, Bireysel Emeklilik Sistemi'nden (BES) çıkışları önlemek için yeni düzenlemeler yaptı. BES'te kısmi ödeme dönemi 1 Temmuz itibarıyla başlayacak. Peki, yeni sistemin avantajları ne olacak? Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, bugünkü yazısında yeni sistemin detaylarını anlattı.

BES'ten Çıkışları Önlemek İçin Yeni Adımlar

Mevcut durumda, BES'ten çıkmak isteyenler kolayca sistemden ayrılabiliyor. Günümüzde çalışanların yüzde 75'i BES'ten çıkmış durumda. Nakit ihtiyacı, evlilik, askerlik gibi nedenlerle birçok kişi BES'ten ayrılıyor. Bu nedenle hükümet, sistemden tamamen çıkmadan belirli durumlarda birikimlerin bir kısmının çekilmesine yönelik yeni düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemeler 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girecek.

Yeni Sistemin Detayları ve Avantajları

Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, BES'teki yeni dönemin avantajlarını açıkladı. Kısmi çekiş hakkı, temlik hakkı, yüzde 25 yerine yüzde 30 oranında devlet katkısı, 45 yaş üstü vatandaşların otomatik katılım sistemine dahil olma hakkı ve toplu katkı payı ödemesi yapan katılımcılara yıllara sari devlet katkısı sağlanması gibi avantajlar sunulacak.

Hangi Durumlarda Kısmi Ödeme Alınabilecek?

Yeni BES yönetmeliğinde evlilik, konut alımı, eğitim ve olağanüstü hallerde sistemden kısmi ödeme alınabileceği öngörülüyor. Kısmi ödeme hakkını en az 5 yıl kullanmamış bir katılımcı, belirlenen hallerde birikiminin yüzde 50'sine kadar olan tutarı çekebilecek. Ayrıca, doğal afet durumlarında ve belirli koşullarda kısmi ödeme başvurusunda bulunulabilecek.

Kısmi Ödeme Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Kısmi ödeme başvurusu yapmak isteyen katılımcılar, BES şirketlerinin internet sayfalarında bulunan "Kısmi Ödeme Talep Formu ve Taahhütname" ile 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren başvuruda bulunabilecek. Öngörülen şartların bulunması halinde BES şirketi ödemeyi gerçekleştirecek.

Editör: Halit Alptekin