Bakır fiyatları, hammadde arzındaki düşüş ve büyük madencilik şirketleri arasındaki potansiyel birleşme haberleriyle iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Londra Metal Borsası'nda (LME) üç aylık bakır, ton başına 10.018,50 dolar ile zirveye çıkarken, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda (SHFE) Haziran vadeli bakır kontratı %0,8 artışla 81.020 yuan (11.184,12 dolar) seviyesine ulaştı.

Maden Kapanmaları ve Arz Sıkıntıları Bakır Piyasasını Nasıl Etkiliyor?

Aralık ayında Panama'daki Cobre Panama madeninin kapanması, bakır cevheri ve konsantresi arzında ciddi sıkıntılara yol açtı. Bu durum, Çin'de bakır işleme ücretlerinin ton başına 2,6 dolara düşerek Fastmarkets tarafından kaydedilen en düşük seviyeye inmesine neden oldu.

Büyük Madencilik Şirketlerinin Birleşme Planları Piyasaları Nasıl Etkiliyor?

BHP Group'un Anglo American'a yaptığı 39 milyar dolarlık teklifin reddedilmesi ve daha iyi bir teklif sunma planları, piyasada arz endişelerini artırarak yatırımcıların dikkatini çekti. Ancak ANZ analistleri, potansiyel birleşmenin bile global bakır arzını önemli ölçüde artırmasının beklenmediğini ifade ediyor.

Borsa yükseliyor, yatırımcı rekoru kırıldı! Borsa yükseliyor, yatırımcı rekoru kırıldı!

Diğer Metal Fiyatları ve Piyasa Beklentileri

LME'de alüminyum, nikel, çinko, kurşun ve kalay fiyatlarındaki değişimler yatırımcıların radarında. Özellikle nikel ve çinko fiyatlarında yaşanan %0,9'luk artışlar, metal piyasalarında genel bir yükseliş eğilimi gösteriyor. SHFE'de ise alüminyum, nikel, çinko, kurşun ve kalay fiyatları farklı oranlarda değişim gösterdi.

Fed'in Politika Gözden Geçirmesi ve Faiz Beklentileri

Bu hafta yapılacak olan Federal Reserve politika gözden geçirmesi, yüksek enflasyon oranlarına karşılık beklenen faiz indirimlerinin ertelenmesi ihtimali ile piyasaların ana gündem maddesini oluşturuyor. Bu durum, metal piyasaları üzerindeki belirsizlikleri artırarak yatırımcıların stratejilerini etkileyebilir.

Editör: Halit Alptekin