Avrupa hisseleri, bugün (Salı) Wall Street'te elde edilen kazançların ve güçlü kurumsal güncellemelerin etkisiyle iki yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi, GMT 09:20 itibarıyla %0,3 artarak üst üste beşinci seansta yükselişe geçti.

Kurumsal Güncellemeler Piyasaları Canlandırıyor

Finli perakendeci Kesko'nun dördüncü çeyrek kar tahminlerini aşması ve Danimarkalı tıbbi ekipman üreticisi Ambu'nun ilk çeyrek kazanç raporları, piyasalarda olumlu etki yarattı. Kesko hisseleri %9,6, Ambu hisseleri ise %5,6 oranında artış gösterdi.

ABD ve Avrupa Piyasalarında Odak Noktaları

Wall Street, dün yeni rekorlar kırarken, yatırımcıların odak noktası ABD'den gelecek büyük teknoloji kazançları ve Federal Reserve'ün faiz oranı kararına yöneldi. Bu gelişmeler, piyasaların gidişatını belirleyebilecek öneme sahip.

Avrupa'da Faiz İndirim Beklentileri

Avrupa Merkez Bankası'nın Nisan ayında en az 25 baz puanlık bir faiz indirimi yapma ihtimali, yatırımcılar tarafından kabaca %75 olarak fiyatlandı. Swissquote Bank'tan İpek Özkardeskaya, Avrupa ekonomilerindeki yavaşlamanın, enerji fiyatlarındaki artışı sınırlama potansiyeline işaret etti.

Avrupa Bankacılık Sektöründe Artış

İspanyol bankası BBVA'nın dördüncü çeyrekte net karında %32'lik bir artışın ardından Avrupalı bankalar %0,8 artış gösterdi.

Diğer Önemli Ekonomik Veriler ve Beklentiler

Fransız ekonomisinin dördüncü çeyrekte büyümediği, ancak İspanya ekonomisinin %0,6 büyüdüğü belirlendi. Piyasalar, şimdi euro bölgesinin dördüncü çeyrek GSYİH rakamlarına ve Ocak ayına ilişkin tüketici güven verilerine odaklanıyor.

Hapag Lloyd Hisselerinde Düşüş

Alman konteyner nakliyecisi Hapag Lloyd'un dördüncü çeyrekte beklenenden kötü kazanç açıklaması nedeniyle hisseleri %9,3 düştü. Bu gelişme, Kızıldeniz saldırılarının nakliye hacimlerini etkilemesiyle bağlantılı.