Asya borsaları, China Evergrande'nin mahkeme kararıyla tasfiye edilmesi ve bu durumun bölgenin emlak piyasası üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle Salı günü zorlandı. Hong Kong'un Hang Seng endeksi ve anakara emlak endeksi değer kaybı yaşadı. Çin hisse senetleri de düşüş trendinde ilerliyor.

ABD Hazine Tahvilleri ve Doların Durumu

ABD Hazine Bakanlığı'nın borçlanma ihtiyacının azalacağına dair açıklamaları sonrasında ABD Hazine tahvil getirileri baskı altında kalarak doların hareketini sınırladı. Bu gelişmeler, global finans piyasalarında belirsizlik yaratıyor.

Piyasa Gözlemcilerinin Yorumları

OCBC Bank'tan Vasu Menon, Çin emlak sektörünün zorluklarını ve yatırım risklerini vurguladı. Çin ve Hong Kong hisseleri, MSCI'nın Asya-Pasifik endeksini düşürdü. Japonya'nın Nikkei endeksi ise ay için artış gösterdi.

Avrupa Borsalarının Beklentileri

Avrupa borsalarının, Asya'daki zayıf hissiyata rağmen daha yüksek açılışlar yapması bekleniyor. Eurostoxx 50, Alman DAX ve FTSE vadeli işlemleri artış gösterdi.

Global Piyasalarda Öne Çıkan Diğer Gelişmeler

Microsoft ve Alphabet'in bu haftaki finansal sonuçları, S&P 500'ün yeni rekor kapanışı, Fed'in politika toplantısı ve Jerome Powell'ın yorumları, Avrupa enflasyon verileri, İngiltere Merkez Bankası politika toplantıları ve ABD istihdam raporu piyasaların odak noktasında.

Fed'in Faiz Politikası ve Piyasa Beklentileri

Fed'in faiz politikası ve ekonomik büyümedeki yeniden canlanmanın işgücü piyasasına etkileri, trader'ların faiz indirimi beklentilerini şekillendiriyor. CME FedWatch aracı, Mart ayında Fed'in faiz indirimi ihtimalinin azaldığını gösteriyor.

Döviz Piyasası ve Petrol Fiyatlarındaki Durum

Dolar endeksi ve 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi sabit kalırken, Euro'da hafif bir yükseliş yaşandı. Orta Doğu'daki artan gerilimler, petrol piyasalarında arz endişelerini artırıyor. ABD ham petrolü ve Brent fiyatlarında artış görüldü.