Euro bölgesi devlet tahvili getirileri, piyasaların Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Nisan ayındaki ilk 25 baz puanlık faiz indirimini tam olarak fiyatlamasıyla Pazartesi günü düşüş gösterdi. Özellikle Euro Bölgesi'nin gösterge Bund getirisi, yatırımcıların 2023 sonundaki politika faizi indirimine dair öngörülerini geri çekmesiyle aylık bazda ilk yükselişini kaydetme yolunda ilerledi.

Ekonomik Veriler ve Faiz Oranları

Analistler, bu hafta Euro Bölgesi'nden açıklanacak ekonomik büyüme ve enflasyon rakamlarının ECB'nin parasal gevşeme beklentilerine etki edebileceğini düşünüyor. Cuma günü sona eren Euro kısa vadeli faiz oranı (ESTR) vadeli işlemleri, 2024'te 149 baz puanlık bir faiz indirimini fiyatlıyor.

ECB Politika Yapıcıları ve Merkez Bankasının Geleceği

ECB politika yapıcıları, merkez bankasının bir sonraki adımının faiz indirimi olabileceğini ifade etti, ancak hareketin zamanlaması veya tetikleyicisi konusunda net bir bilgi vermedi. ECB şahini Peter Kazimir, Haziran'da bir faiz indiriminin Nisan'dan daha olası olduğunu belirtti.

Piyasa Katılımcıları ve Merkez Bankası Yaklaşımları

Piyasa katılımcıları, enflasyon kontrolü için sıkı bir para politikası savunan merkez bankası yetkililerini şahin olarak nitelendirirken, güvercin olarak nitelendirilenler ekonomik büyümeye ve işgücü piyasasına odaklanıyor. Commerzbank faiz stratejisti Rainer Guntermann, ECB'nin söyleminin agresif depo faiz yoluna olan inancı güçlendirdiğini belirtti.

Euro Bölgesi Getirileri ve Lagarde'ın Açıklamaları

Euro bölgesi getirileri, ECB başkanı Christine Lagarde'ın politika toplantısının ardından hafif güvercin bir ton kullanmasının ardından düştü. Nomura'nın baş ekonomisti George Buckley, GSYİH ve enflasyon verilerinin Euro bölgesinin ekonomik durumunu daha net ortaya koyacağını ifade etti.

Diğer Küresel Merkez Bankaları

ABD Merkez Bankası (Fed) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) gibi diğer önemli merkez bankaları da bu hafta kritik faiz kararlarını açıklayacak. Reuters anketine göre, Fed'in faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor. İtalya ve Almanya arasındaki tahvil getiri farkı, ECB'nin Pandemi Acil Durum Satın Alma Programı'nın (PEPP) etkileriyle daralmış durumda.