Avrupa hisse senetleri, Asya piyasalarındaki düşüşün ardından, Çin'den gelen vaatlerin yatırımcıların ilgisini çekmemesiyle Salı günü erken işlemlerde değer kaybetti. Avrupa STOXX 600 endeksi, Pazartesi günü elde ettiği yüksek seviyelerin biraz altına düşerek, TSİ 08:10 itibarıyla %0,2 oranında geriledi.

Döviz ve Metal Piyasalarındaki Değişimler

Doların değer kazanması ve Çin'de yeni ekonomik teşvik beklentilerinin azalması, metal fiyatlarında düşüşe yol açtı. Temel kaynak stokları %1,1 oranında azalarak sektördeki kayıplara öncülük etti.

Şirket Haberleri ve Sektörel Değişimler

İsviçre merkezli ilaç üreticisi Sandoz, mali işler müdürünün görevden ayrılacağını duyurdu. Bu haberle birlikte şirketin hisseleri %3 oranında düştü. Öte yandan, Fransız Thales hisseleri, sivil havacılık pazarındaki toparlanmanın etkisi ve 2023 faaliyet kârı ile satışlarda beklenen artış sayesinde %5,4 yükseldi.

Beklentiler ve Ekonomik Göstergeler

Yatırımcıların gözü kulağı, bugün açıklanacak Euro Bölgesi Ocak ayı üretici fiyat verilerinde. Ayrıca, Euro Bölgesi, Almanya, Fransa ve ABD'nin Şubat ayına ait satın alma yöneticileri endekslerinin okumaları da piyasa için önemli.

Editör: Halit Alptekin