Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'in ekonomisini dönüştürme vaatleri, tüketimin yavaşlamasından endişe duyan yatırımcıları etkilemekte yetersiz kaldı. Bu durum, petrol fiyatlarının Salı günü de düşüş trendini sürdürmesine neden oldu.

Petrol Fiyatlarında Son Durum

Mayıs vadeli Brent petrolün varil fiyatı, TSİ 04:59'da 82,77 dolara geriledi. ABD menşeli West Texas Intermediate (WTI) ise 11 sent düşüşle 78,63 dolara indi. Yaşanan düşüşler, Çin ekonomisine ilişkin belirsizliklerin yansıması olarak görülüyor.

Çin Ulusal Halk Kongresi'nin Ekonomik Hedefleri

Çin Ulusal Halk Kongresi'nin bu haftaki toplantısında yayınlanan resmi çalışma raporunda, 2024 yılı için ekonomik büyüme hedefi %5 olarak belirlendi. Bu hedef, ekonomik kalkınma modelini "dönüştürme" ve endüstriyel kapasite fazlasını azaltma sözünü içeriyor.

Analistlerden Ekonomik Büyüme Hedefi Değerlendirmesi

Analistler, Çin'in bu yılki hedefine ulaşmasının, akaryakıt tüketimi için bir destek sağlaması gerektiğini belirtiyor. Ancak, 2023'e kıyasla bu yıl hedefe ulaşmanın daha zor olacağı ve bu durumun yatırımcı duyarlılığı üzerinde baskı yaratabileceği ifade ediliyor.

Editör: Halit Alptekin