Borsa İstanbul, detaylı incelemeler sonrasında Altınyunus Çeşme, Kron Teknoloji ve Çimentaş hisseleri üzerinde önleyici tedbirlerin uygulanmasına karar verdi. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan resmi açıklamada, bu önlemlerin Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde alındığı belirtildi.

Altınyunus Çeşme ve Kron Teknoloji İçin Kredili İşlem Yasağı

Söz konusu tedbirler kapsamında, Altınyunus Çeşme (#AYCES.E) ve Kron Teknoloji (#KRONT.E) hisseleri, 05 Mart 2024 tarihinden itibaren bir ay süresince kredili işlemlerde yer almayacak. Bu karar, işlemlerin başlangıcından (seans başı) 04 Nisan 2024 tarihine kadar geçerli olacak.

Çimentaş Hisselerine Emir Paketi Tedbiri

Aynı zamanda, Çimentaş (#CMENT.E) hisseleri de aynı dönem içerisinde emir paketi tedbiri altına alındı. Emir paketi tedbiri, piyasa emirlerinin ve limitli emir girişlerinin kısıtlanmasını, emir iptallerinin ve emir miktarı azaltmalarının yanı sıra emir fiyatının kötüleştirilmesinin yasaklanmasını içeriyor. Ayrıca, emir toplama bilgisinin yayınlanmasının da sınırlandırılması bu tedbirler arasında yer alıyor.

Borsa İstanbul'dan Açıklama

Borsa İstanbul, alınan bu kararların piyasa dengesini korumak ve olası spekülatif hareketleri engellemek amacıyla yapıldığını duyurdu. Şeffaflık ve güvenilirlik ilkeleri doğrultusunda, yatırımcıların haklarının korunması ve piyasa dengesinin sağlanması için bu tür önlemlerin zaman zaman gerekli olduğu vurgulandı.

Yatırımcılar İçin Önemli Bilgiler

Yatırımcılar, söz konusu tedbirlerin uygulama süresi ve detayları hakkında Borsa İstanbul ve Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden güncel bilgilere ulaşabilirler. Yatırım kararları alınırken bu yeni düzenlemelerin göz önünde bulundurulması önem taşıyor.

Borsa İstanbul, yatırımcıların ve piyasanın sağlıklı işleyişini temin etmek adına alınan bu önlemleri, gerektiğinde güncelleyeceğini ve kamuoyunu bilgilendireceğini belirtti.

Editör: Halit Alptekin