Avrupalı araştırma şirketi Capital Economics'in gelişmekte olan Avrupa ekonomisti Nicholas Farr, artan enflasyon sebebiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz oranlarını artırmak zorunda kalacağını savundu.

TCMB'nin Faiz Artışı İhtimali

Farr, yatırımcı notunda, Mart ayındaki enflasyon artışının önceki aylara göre daha az sert olmasına rağmen, politika yapıcıların hedeflerinden oldukça uzakta kaldıklarını belirtti. "Son enflasyon rakamları, parasal sıkılaştırma politikalarının devam edeceği yönünde görüşümüzü pek değiştirmedi" diyerek, maliye politikasını daha kararlı bir şekilde sıkılaştırmak gerektiğini vurguladı.

Türk Lirası ve Enflasyon Baskısı

Conotoxia analisti Bartosz Sawicki ise fiyat enflasyonunun devam eden yükselişine karşın, Türk lirasının yakın zamanda toparlanma ihtimalinin az olduğunu yazdı. Sawicki, fiyat baskılarının kontrol altına alınmasının, güveni güçlendirmek ve liranın toparlanmasına yardımcı olmak için elzem olduğunu belirterek, kısa vadede liranın değer kaybına devam edeceğini ve TCMB'yi yeni faiz artışlarına zorlayacağını dile getirdi.

Bu yorumlar, TCMB'nin ekonomik dengeleri koruma adına karşı karşıya olduğu zorlukları ve gereken stratejik adımları gözler önüne seriyor. Piyasa analistleri ve ekonomistler, TCMB'nin yaklaşan hamlelerini ve Türk ekonomisine olan etkilerini dikkatle izliyor.

Editör: Halit Alptekin