Küresel hisse senedi piyasaları, Çarşamba günü, olumlu şirket kazanç raporları, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki imalat sektörü verilerinde gözlenen iyileşme, ve Çin'in piyasalara destek sağlayacağına dair beklentilerle yükselişe geçti. Bu durum, finans piyasalarındaki canlılığı ve ekonomik iyimserliği gözler önüne serdi.

ABD Hazine Tahvillerindeki Hareketlilik ve Fed Toplantısına Odaklanan Yatırımcılar

Amerika Birleşik Devletleri Hazine tahvili getirileri, yatırımcıların 2023 yılı dördüncü çeyrek Amerika Birleşik Devletleri gayri safi yurtiçi hasıla verilerini ve Federal Rezerv'in gelecek haftaki toplantısında faiz indirimlerine ilişkin vereceği sinyalleri beklemesiyle düşüş gösterdi. Bu beklenti, ekonomik gidişat ve para politikalarına yönelik yatırımcı stratejilerini etkilemekte.

Wall Street'te Yeni Rekorlar ve Sektörel Kazançlar

Wall Street'te S&P 500 endeksi, Netflix hisselerinin video yayın hizmetinin abone büyüme beklentilerini aşması ve Hollandalı çip yapım ekipmanı üreticisi ASML Holding'in güçlü kazançları sonrasında elde edilen çip stoklarındaki artış sayesinde yeni gün içi rekor seviyelere ulaştı.

ABD Ekonomisinin Toparlanma Sinyalleri

Ekonomik veriler, Amerika Birleşik Devletleri'nde iş dünyasının Ocak ayında toparlanması ve enflasyonun azalıyor gibi görünmesiyle de yükselişe geçti. S&P Global, imalat ve hizmet sektörlerini takip eden flaş Amerika Birleşik Devletleri Bileşik PMI Çıktı Endeksi'nin, hem hizmet hem de imalat sektörlerindeki kazanımların etkisiyle Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.

Çin Piyasalarındaki Hareketlilik ve Küresel Etki

Çin'in önde gelen hisseleri yüzde 1,4 oranında değer kazandı. Bloomberg'in raporlarına göre, yetkililerin ülkenin borsasını istikrara kavuşturmak için 278 milyar dolarlık önlemler hazırladığı belirtilse de, bazı yatırımcıların şüpheci tutumları devam etmekte. Geçen hafta, bu hisseler beş yılın en düşük seviyelerine yakın bir performans sergiledi.

MSCI Dünya Hisse Senedi Endeksi'ndeki Artış

47 ülkenin hisselerini takip eden MSCI dünya hisse senedi endeksi yüzde 0,85'lik bir artış göstererek küresel piyasalardaki olumlu havayı yansıttı.

Wall Street'te Güçlü Performans

Saat 11:20 itibarıyla, Dow Jones Endüstriyel Ortalaması 117,40 puanlık bir artışla 38.023,63 puana, S&P 500 30,88 puanlık bir artışla 4.895,48 puana ve Nasdaq Composite ise 143,26 puanlık bir artışla 15.569,21 puana yükseldi.

Avrupa Piyasalarındaki Olumlu Gelişmeler

ASML'nin başarısı, Avrupa 600 endeksinin Kasım ayından bu yana en büyük günlük yüzdelik kazancı olan %1,14'lük bir artışa yol açarak Avrupalı yatırımcıları sevindirdi.

Euro Bölgesi'nin Karışık Ekonomik Verileri

Avrupa'nın imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 2024'e zorlu bir başlangıç gösterdi; euro bölgesi iş faaliyetleri daralırken görünüm iyileşmekte. Bölgenin en büyük ekonomileri olan Almanya ve Fransa'da, hizmet sektörü kötüleşirken, imalat PMI'larında iyileşmeler gözlendi.

Avrupa ve ABD Merkez Bankalarının Beklenen Kararları

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü toplanacak ve faiz oranlarında bir değişiklik yapması beklenmiyor. Aynı şekilde, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın (Fed) da gelecek haftaki toplantısında faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor, ancak yatırımcılar faiz indiriminin zamanlamasına ilişkin ipuçlarını takip edecek.

Hazine Tahvilleri ve Para Birimlerindeki Hareketlilik

Hazine tahvillerinde, gösterge 10 yıllık tahvillerin getirisi, %4,1377'ye yükseldi. İki yıllık getiri ise %4,353'e ulaştı. Para birimlerinde ise, dolar endeksi, günün erken saatlerinde 16 Ocak'tan bu yana en düşük seviyeye ulaştıktan sonra %0,4 kayıp yaşadı. Dolar, Ocak ayında yaklaşık %1,7'lik bir artış gösterdi.

Japon Yeni'nin Güçlenmesi

Japon Merkez Bankası'nın teşvik programından çıkabileceğine dair sinyaller vermesinin ardından, Japon yeni güçlendi ve dolar karşısında %0,8 düşüşle 147,18'e geriledi.

Petrol ve Değerli Metallerdeki Son Durum

Emtialarda, petrol fiyatları, ABD'nin ham petrol depolarından beklenenden fazla çekilmesi, Çin'in teşvikleri ve jeopolitik gerilimler nedeniyle hafif bir yükseliş yaşadı. West Texas Intermediate ham petrolü %1,41 artarak varil başına 75,42 dolara, Brent ham petrolü ise %0,99 artarak 80,34 dolara yükseldi. Değerli metallerde ise, altın, %0,74 düşerek ons başına 2.013,59 dolara geriledi ve yatırımcılar ekonomik göstergeler için beklemeye geçti.