Avrupa borsaları haftaya karışık bir başlangıç yaptı. Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,1 artışla 521 puanı gördü, Almanya'daki DAX 40 endeksi ise yatay bir seyirle 18.759 puanda işlem gördü.

Bölgesel Farklılıklar ve Para Piyasaları

İngiltere'de FTSE 100 endeksi küçük bir artışla 8.443 puana yükselirken, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,2 değer kazanarak 34.735 puan oldu. Buna karşın, İspanya'daki IBEX 35 ve Fransa'daki CAC 40 endeksleri sırasıyla 0,2 düşüş ve 0,1 azalışla geriledi. Avro/dolar paritesi ise yatay bir seyirle 1,0780'de dengelendi.

Küresel Belirsizlik ve Yatırımcı Tepkileri

Küresel piyasalarda yatırımcılar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek politikalarına yönelik belirsizliklerle temkinli bir duruş sergiliyor. ABD'de çarşamba günü açıklanacak enflasyon verilerinin piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor. Para piyasalarında bu yıl için yüzde 88 ihtimalle en az bir faiz indirimi ve bu hamlenin yüzde 63 olasılıkla Eylül ayında yapılacağı tahmin ediliyor.

ECB ve Ekonomik Öngörüler

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gelecek ayki toplantısında faiz indirimine gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bölge ekonomisinin "yumuşak iniş" yapacağına dair öngörüler, risk iştahını beslemeyi sürdürüyor.

Dolar, güçlü ABD verileri ile yükseldi! Dolar, güçlü ABD verileri ile yükseldi!

Bugün ayrıca Almanya'da ödemeler dengesi verileri de takip edilecek.

Editör: Merve Öney