Asya piyasaları, Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkililerinin faiz indirimi sinyali vermesiyle birlikte Salı günü yatay seyretti. Bu durum, yatırımcıların dünyanın en büyük ekonomik bloğu için potansiyel faiz indirimlerini değerlendirmesiyle gerçekleşti.

Faiz İndirimi Beklentisi Asya Piyasalarını Etkiledi

Asya-Pasifik piyasaları, AMB yetkililerinin faiz indirimi sinyallerinin ardından yatay bir seyir izledi. Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi, perakende satış büyümesinin ekonomistlerin beklentilerini karşılamaması nedeniyle yatay seyretti. Nisan ayında satış büyümesi, Mart ayına göre yalnızca %0,1 arttı.

Japonya ve Güney Kore'de Karışık Seyir

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi %0,36 kayıpla seyrederken, geniş tabanlı Topix endeksi neredeyse yatay kaldı. Güney Kore'nin Kospi endeksi biraz daha yüksek seyrederken, küçük ölçekli Kosdaq endeksi %0,39 arttı. Hong Kong'un Hang Seng endeksi yatay seyrederken, Çin'in CSI 300 endeksi %0,29 kayıpla kapandı.

AMB Yetkililerinden Faiz İndirim Mesajları

AMB Yönetim Konseyi üyesi ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, dün yaptığı konuşmada, euro bölgesindeki enflasyonun "sürekli bir şekilde" düştüğünü vurguladı ve "Para politikasını gevşetme ve faiz indirimine başlama zamanı Haziran ayında geldi" dedi.

Euro bölgesinde enflasyon Nisan ayında %2,4 seviyesinde sabit kaldı ve Aralık ayındaki hafif toparlanmaya rağmen art arda yedinci ayda %3'ün altına geriledi. Mayıs ayı verileri Cuma günü açıklanacak. AMB Baş Ekonomisti Philip Lane ise Financial Times'a verdiği röportajda, "Büyük sürprizler dışında, bu noktada üst düzey kısıtlamaları kaldırmaya yetecek kadar şey görüyoruz" dedi.

AMB'nin bir sonraki toplantısı 6 Haziran'da yapılacak ve piyasalarda bankanın ana faiz oranını %4'ten çeyrek puan indirme ihtimali yüksek olarak değerlendiriliyor.

Editör: Halit Alptekin