Asya borsaları, ABD'deki faiz indirimleri beklentilerinin tazelenmesiyle Salı günü son 15 ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Japon yenindeki zayıflık ve Avustralya dolarındaki hafif düşüş, doların sabit kalmasını sağladı.

Avustralya Borsası ve Doları

Avustralya Merkez Bankası, beklendiği gibi faiz oranlarını değiştirmezken, Avustralya doları %0,4 oranında değer kaybetti. Ancak, Avustralya borsası, politika yapıcıların yeni bir faiz artırımı riski konusunda yönlendirme yapmaması nedeniyle yükseldi.

Asya-Pasifik Borsaları ve Japonya

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini gösteren endeksi %0,3 artış gösterirken, Japonya'nın Nikkei endeksi %1,3 yükseldi. Hong Kong'da Hang Seng endeksi %0,9'luk kayıpla 10 günlük galibiyet serisini sonlandırdı, ancak Tayvan ve Güney Kore borsaları yükselişle kapandı.

Avrupa ve ABD Borsaları

FTSE vadeli işlemleri %1 artarak piyasa tatilinden olumlu bir getiri elde etti. Avrupa vadeli işlemleri %0,3 arttı, S&P 500 vadeli işlemleri ise yatay seyretti.

ABD Ekonomik Göstergeleri ve Faiz Politikaları

Geçen hafta ABD'de beklenenden zayıf gelen istihdam verileri ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın faiz oranlarındaki bir sonraki hamlenin daha düşük olacağına ilişkin açıklamaları, piyasalardaki olumlu havayı destekledi.

Goldman Sachs ekonomisti David Mericle, "Powell, politikanın kısıtlayıcı olduğundan emin olduğunu ve enflasyondaki ilerleme durursa faiz indirimini erteleyeceğini, bunun da artışa yönelik çıtanın yüksek olduğunu ima etti" dedi.

Gümüş fiyatı zirvede! 30 doları aştı Gümüş fiyatı zirvede! 30 doları aştı

Tahvil Piyasaları ve Faiz İndirimleri Beklentisi

Cuma günkü istihdam rakamlarıyla toparlanan hazine tahvilleri, Salı günü Tokyo'da %4,49 seviyesinde kaldı. Faiz oranları piyasaları bu yıl Kasım ayında en az bir ABD faiz indirimini fiyatlıyor.

Avustralya Ekonomisi

Avustralya doları, merkez bankasının enflasyona tepki olarak faiz artırımı risklerini açıkça dile getirmek yerine "her şeyi dahil etme veya çıkarmama" politikasına bağlı kalmasıyla %0,4 düşerek 0,6601 dolara geriledi.

Petrol ve Altın

Emtia ticaretinde, petrol biraz yükselerek Brent ham vadeli işlemleri %0,3 artışla varil başına 83,58 dolara ulaştı. Altın, ons başına 2.325 dolarda sabit kaldı.

Tarım Emtiaları

Buğday, mısır ve soya fasulyesi, Rusya'daki soğuk ve kurak hava koşulları ile Brezilya'daki seller nedeniyle endişe yaratarak birkaç ayın en yüksek seviyelerinde işlem gördü.

Demir Cevheri ve Emlak Sektörü

Demir cevheri vadeli işlemleri, Çin Politbüro'sunun emlak sektörü için daha fazla destek önlemi planladığına dair ipuçları üzerine yükseldi. Singapur Borsası'nda Haziran ayı demir cevheri referans göstergesi bir ayda neredeyse %25 arttı.

Avrupa Ekonomik Göstergeleri ve Şirket Kazançları

Alman fabrika siparişleri Salı günü Avrupa takviminin öne çıkanları oldu. UBS ve Disney şirketleri de kazançlarını bildirdi.

Editör: Halit Alptekin