- Aselsan (ASELS) 1 Ocak-30 Eylül 2026 döneminde 4,49 milyar lira Ar-Ge gideri yazdı; gider raporlardaki önceki dönem sütununa göre yüzde 20,6 arttı.
- Arçelik'in (ARCLK) Ar-Ge gideri yüzde 17,3 azalarak 5,03 milyar liraya indi; Arçelik ve Aselsan, 4 Kasım 2026'ya kadar rapor veren 59 şirketin toplam giderinin yüzde 45,9'unu oluşturdu.
- Netcad (NETCD) Ar-Ge gideri hasılatının yüzde 18,67'sine ulaştı; Vestel Beyaz Eşya'da (VESBE) oran yüzde 2,60 oldu.
Aselsan'ın (ASELS) 1 Ocak-30 Eylül 2026 dönemi Ar-Ge gideri, KAP'taki finansal raporun önceki dönem sütununa göre yüzde 20,6 artarak 4,49 milyar liraya çıktı. Arçelik'in (ARCLK) gideri yüzde 17,3 azalarak 5,03 milyar liraya indi. Dokuz aylık raporunu 4 Kasım 2026'ya kadar ileten ve Ar-Ge gideri gösteren 59 şirket arasında Arçelik ilk, Aselsan ikinci sırada.
Aselsan'ın hasılatı raporlardaki önceki dönem sütununa göre yüzde 28,5 artarak 151,49 milyar liraya çıktı. Arçelik'in hasılatı yüzde 11,5 azalarak 435,34 milyar liraya indi. Aselsan'ın aynı dönemde 26.471 milyon lira net kâr yazdığı dokuz aylık bilanço haberinde yer alıyor.
Netcad'ın Ar-Ge gideri hasılatının yüzde 18,67'sine ulaştı
Endeks24 hesaplamasına göre Ar-Ge giderinin hasılata oranı Aselsan'da yüzde 3,16'dan yüzde 2,96'ya, Arçelik'te yüzde 1,24'ten yüzde 1,16'ya indi. Vestel Beyaz Eşya'nın hasılatı yüzde 45,1 azalırken Ar-Ge gideri yüzde 2,8 azalarak 1,06 milyar liraya indi; oran yüzde 1,47'den yüzde 2,60'a çıktı. Netcad'ın Ar-Ge gideri yüzde 35,1 artarak 259,5 milyon liraya, hasılatı yüzde 19,1 artarak 1,39 milyar liraya yükseldi; oran yüzde 16,46'dan yüzde 18,67'ye çıktı.
Aşağıdaki tablo Arçelik, Aselsan, Vestel Beyaz Eşya ve Netcad olmak üzere dört şirketi kapsıyor. Arçelik'in aynı dönemde ödediği 22,51 milyar liralık faizin esas faaliyet kârının yaklaşık dört katı olduğu Arçelik faiz haberinde verildi.
| Şirket | Ar-Ge gideri 2026 (milyon TL) | Ar-Ge gideri önceki dönem (milyon TL) | Değişim (%) | Hasılat 2026 (milyar TL) | Hasılata oran 2026 (%) | Hasılata oran önceki dönem (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Arçelik (ARCLK) | 5.033,7 | 6.083,2 | -17,3 | 435,34 | 1,16 | 1,24 |
| Aselsan (ASELS) | 4.488,9 | 3.723,0 | 20,6 | 151,49 | 2,96 | 3,16 |
| Vestel Beyaz Eşya (VESBE) | 1.060,6 | 1.091,3 | -2,8 | 40,85 | 2,60 | 1,47 |
| Netcad (NETCD) | 259,5 | 192,2 | 35,1 | 1,39 | 18,67 | 16,46 |
1 Ocak-30 Eylül 2026 dönemi; gelir tablosundaki Ar-Ge giderleri kalemi. Aselsan ve Arçelik konsolide, Vestel Beyaz Eşya ve Netcad konsolide olmayan rapor. Değişim ve oranlar raporlardaki önceki dönem sütununa göre hesaplandı; tablo 2026 Ar-Ge giderine göre sıralı. Kaynak: KAP finansal raporları, Fintables, Endeks24 hesaplaması.
Kümedeki 59 şirketin Ar-Ge gideri toplamı 20,76 milyar lira
Karşılaştırma kümesi şöyle belirlendi: 30 Eylül 2026 dönemi raporunu 4 Kasım 2026'ya kadar KAP'a ileten ve gelir tablosunda Ar-Ge gideri gösteren borsa şirketleri. Fintables verisinde bu ölçüte 59 şirket uyuyor; kümede banka, sigorta, faktoring, finansal kiralama ve varlık yönetimi şirketi yok. Endeks24 hesaplamasına göre kümenin toplam Ar-Ge gideri 20,76 milyar lira; Arçelik ve Aselsan'ın payı yüzde 45,9, ilk beş şirketin payı yüzde 72,9.
Arçelik'in 5,03 ve Aselsan'ın 4,49 milyar liralık giderinin ardından Türk Telekom (TTKOM) 2,79 milyar lirayla üçüncü, Otokar (OTKAR) 1,76 milyar lirayla dördüncü sırada. Vestel Beyaz Eşya 1,06 milyar lirayla beşinci, Netcad 259,5 milyon lirayla 12. sırada; Ar-Ge giderinin hasılata oranında ise Netcad kümede ilk sırada. Dokuz aylık raporunu 4 Kasım 2026'ya kadar iletmeyen şirketler kümeye girmiyor; üçüncü çeyrek rapor tarihleri bilanço takvimi haberinde yer alıyor.
Aselsan dokuz ayda ne kadar Ar-Ge gideri yazdı?
1 Ocak-30 Eylül 2026 döneminde 4,49 milyar lira; raporun önceki dönem sütunundaki 3,72 milyar liradan yüzde 20,6 fazla.
Arçelik'in dokuz aylık Ar-Ge gideri ne kadar?
5,03 milyar lira; raporun önceki dönem sütunundaki 6,08 milyar liradan yüzde 17,3 az.
Ar-Ge giderinin hasılata oranı hangi şirkette yüksek?
Dört şirket arasında Netcad'da yüzde 18,67; Aselsan'da yüzde 2,96, Vestel Beyaz Eşya'da yüzde 2,60, Arçelik'te yüzde 1,16.





