Hollywood'un prestijli Altın Küre Ödülleri'nde bu yıl "Barbie" filmi, dokuz adaylık alarak zirveye yerleşti. Tarihi drama "Oppenheimer" ise sekiz adaylıkla ikinci sırayı aldı. Yaz aylarında gişe mücadelesine sahne olan ve "Barbenheimer" olarak adlandırılan bu iki film, Ocak ayında düzenlenecek olan ödül sezonunun başlangıcı olarak kabul edilen Globes'ta farklı kategorilerde yarışacaklar.

Greta Gerwig'in yönettiği ve ikonik Barbie bebeğini konu alan "Barbie", "American Fiction" ve "The Holdovers" gibi filmlerle birlikte en iyi komedi veya müzikal film dalında aday gösterildi. "Oppenheimer" filmi ise en iyi drama filmi kategorisinde yarışıyor ve Cillian Murphy'nin atom bombasının yapımını konu alan performansıyla dikkat çekiyor.

Televizyon kategorilerinde "Succession" dokuz adaylıkla öne çıkarken, "The Bear" beş adaylıkla takip ediyor. Geçmişte çeşitlilik eksikliği eleştirilerine maruz kalan Globe, bu yıl iki kadın yönetmeni aday göstererek dikkat çekiyor: Greta Gerwig ve "Past Lives"ın yönetmeni Celine Song. Ayrıca, "Flower Moon"dan Lily Gladstone, "Rustin"den Colman Domingo ve "American Fiction"dan Jeffrey Wright gibi çeşitli etnik kökenlerden oyuncular adaylar arasında yer alıyor.

"The Color Purple" filmindeki performanslarıyla Fantasia Barrino ve Danielle Brooks aday gösterilirken, film en iyi müzikal veya komedi filmi kategorisinde yer almadı. İlk kez aday gösterilenler arasında "The Last of Us"tan Pedro Pascal ve "Past Lives"tan Greta Lee bulunuyor.

Bradley Cooper, "Maestro" filmiyle hem en iyi erkek oyuncu hem de en iyi yönetmen ödülüne aday gösterildi. Emma Stone ise gotik komedi "Poor Things"teki performansıyla aday gösterildi ve karakteri Bella Baxter'ı favori rolü olarak nitelendirdi.

Diğer adaylar arasında "Barbie"den Margot Robbie ve "Killers of the Flower Moon"dan Leonardo DiCaprio yer alıyor. DiCaprio, rol arkadaşı Lily Gladstone için övgülerde bulundu ve onun filmdeki önemli rolünü vurguladı.

Globes, Akademi Ödülleri yolunda önemli bir basamak olarak görülüyor. Bu yılki adaylıklar, Hollywood Yabancı Basın Birliği'nin dağılmasının ardından yeni bir organizasyon tarafından belirlendi. Bu kuruluş, daha çeşitli bir gazeteci grubundan oluşuyor.

Ayrıca, bu yıl Globes, gişe rekorları kıran filmler için yeni bir kategori ekledi. Netflix, 13 adaylıkla film dağıtımcıları arasında öne çıkarken, HBO ve Max 17 adaylıkla TV kategorisinde başı çekiyor.

Kazananlar, 7 Ocak'ta CBS'de canlı yayınlanacak ve Paramount+'ta yayınlanacak törenle duyurulacak.