Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye'nin ekonomik performansı hakkında önemli açıklamalar yaptı. Bolat, "Dış ticaret açığımızdaki azalmanın Kasım ayı cari işlemler hesabına olumlu etkisini bekliyoruz. Gelecek dönemde de cari açıkta azalışın süreceğini öngörüyoruz." dedi.

Bakan Bolat, bugün yayımlanan iş gücü ve ödemeler dengesi verilerinin ekonominin güçlü ve pozitif performansını doğruladığını belirtti. Özellikle Ekim ayında ödemeler dengesinin 186 milyon dolar fazla vermesi ve altın ile enerji hariç cari işlemler hesabının 5,1 milyar dolar fazla ile güçlü duruşunu sürdürdüğünü vurguladı.

Ekim ayı itibarıyla, yıllıklandırılmış cari işlemler açığının 51,7 milyar dolardan 50,7 milyar dolara düştüğünü, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında ise 34,9 milyar dolar fazla elde edildiğini belirten Bolat, "Ekim ayında dış ticaret açığımızın yüzde 24,6 azalarak 6,5 milyar dolara düşmesi, cari fazlamızın artmasında etkili oldu. Ayrıca, hizmet ihracatımız ve seyahat gelirlerimizde rekor seviyelere ulaştık." dedi.

Bolat, Kasım ayında dış ticaret açığının yüzde 32,6 azalarak 5,9 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, bu durumun cari işlemler hesabına olumlu yansımalarının devam edeceğini belirtti. Ayrıca, Ekim ayında sanayi üretiminin yüzde 1,1 büyümesinin istihdam rakamlarına da pozitif etki yaptığını dile getirdi.

İşsizlik oranının 0,5 puan azalarak yüzde 8,5'e gerilediğine dikkat çeken Bolat, "Makro ekonomik politikalarımızla ekonomimizi daha rekabetçi ve güçlü bir konuma taşımayı hedefliyoruz. Ticaret Bakanlığı olarak ihracatı artırıcı desteklerimizle ve yerli üreticiyi koruyucu ithalat politikalarımızla cari işlemler hesabında kalıcı iyileşmeleri hedefliyoruz. Ekonomik büyüme ve makroekonomik istikrarı pekiştirerek Türkiye ekonomisini geleceğe taşıyacak politikalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.