Altın, ABD doları ve getirilerin düşmesiyle yükselerek yatırımcıların ilgisini çekti.

Spot altın, bir önceki seansta %1 yükseldikten sonra TSİ 05:58 itibariyle %0,8 artışla 2.373,31 dolar/ons seviyesine ulaştı. Altın fiyatlarındaki bu yükseliş, ABD dolarının ve Hazine getirilerinin gerilemesiyle desteklendi.

Yatırımcı Beklentileri ve ABD Faiz İndirimleri

Yatırımcılar, ABD tarım dışı istihdam verilerini beklerken, Fed'in faiz indirimlerine Eylül ayında başlayabileceğine dair artan beklentilerle altına yöneldi. Dolar endeksi %0,2 düşerek yaklaşık iki ayın en düşük seviyesine geriledi ve 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirileri iki aydan uzun bir sürenin en düşük seviyelerinde seyretti.

Piyasa Analizleri ve Beklentiler

KCM Trade baş piyasa analisti Tim Waterer, "Tarım dışı istihdam verisi öncesindeki zayıf ADP'nin ardından alıcılar bugün ABD dolarına soğuk baktı ve bu da altın fiyatının yükselmesini sağladı. Yılın ikinci yarısında Fed'in olası faiz indirimlerine yaklaştıkça temel görünüm altın için hala yapıcı görünüyor. Yine de, özellikle güçlü bir NFP rakamı elde edersek 2.300 dolar seviyesi aşağı yönde sorgulanabilir" dedi.

ABD İstihdam Verileri ve Piyasa Tepkileri

ABD'de özel sektör işverenlerinin işe alımları Mayıs ayında son dört ayın en düşük seviyesine gerileyerek istihdam piyasasının soğumakta olduğuna dair işaretler verdi. Piyasalar şimdi daha fazla ipucu için Cuma günü açıklanacak olan NFP verilerini bekliyor.

Editör: Halit Alptekin