Petrol fiyatları, Fed'in Eylül ayında faiz indirimine gideceğine ilişkin beklentilerin artmasıyla yükseldi ancak ABD stoklarındaki artış ve OPEC+'nın arz artırma planı nedeniyle kazanımlar sınırlı kaldı.

Brent ve WTI Fiyatları

Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,40 artışla varil başına 78,72 dolara yükseldi. ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri ise %0,55 artışla 74,48 dolara çıktı.

Ekonomistlerin Beklentileri

Reuters'in anketine göre, ekonomistlerin neredeyse üçte ikisi, Fed'in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmesini bekliyor. Düşük faiz oranları borçlanma maliyetini azaltarak ekonomik aktiviteyi canlandırabilir ve petrol talebini artırabilir. Ancak, ABD hizmet sektörü faaliyetinin Mayıs ayında büyümeye dönmesi, faiz indirimine olan ihtiyacı zayıflatabilir.

OPEC+'nın Arz Planları

OPEC+ grubu, petrol üretim kesintilerini 2025'e kadar uzatma kararı aldı ancak bazı üyelerin Ekim ayından itibaren gönüllü kesintileri kademeli olarak iptal etmelerine izin verdi. Bu karar, petrol fiyatlarını sınırlı bir şekilde etkiledi. Suudi Arabistan ise Temmuz ayı için ham petrol satış fiyatlarını düşürdü.

ABD Stok Verileri

ABD Enerji Bilgi İdaresi'nden alınan verilere göre, ham petrol stokları 31 Mayıs'ta sona eren haftada 1,2 milyon varil arttı. Analistler ise 2,3 milyon varillik bir düşüş bekliyordu. Bu artış, petrol fiyatlarındaki kazanımları sınırladı.

Editör: Halit Alptekin