Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirimini değerlendirdiği politika kararı öncesinde yükselişe geçti. Dolar ise Fed'in faiz indirimi beklentileriyle zayıfladı.

ECB ve Faiz İndirimi Beklentileri

Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın yatırımcılar tarafından neredeyse kesin olarak görülen faiz indirimi beklentileriyle %0,07 artışla 1,0876 dolara yükseldi. Kanada Merkez Bankası'nın politika faizini düşüren ilk G7 ülkesi olması, Kanada dolarının bir önceki seansta kayıplarını azaltmasına neden oldu. Kanada doları, dolar başına 1,3687 seviyesinde işlem gördü.

Ekonomik Görünüm ve Piyasa Tepkileri

Yatırımcılar, ECB toplantısını faiz görünümüne ilişkin rehberlik için bekliyor. Barclays Özel Bankası'ndan Henk Potts, ECB'nin faiz indirimlerine ilişkin planlarının güçlü ekonomik toparlanma ve artan enflasyon güvencesine dayandığını belirtti. Potts, "Haziran toplantısının ötesinde Eylül ve Aralık aylarında çeyrek puanlık indirimler görebileceğimizi tahmin ediyoruz" dedi.

ABD Faiz Oranları ve Ekonomik Veriler

ABD'de, iş gücü piyasasının gevşemesi ve Fed'in bu yıl faiz indirimlerine gitme beklentileri doları zayıflattı. Piyasalar, Fed'in Eylül ayında yaklaşık 50 baz puanlık faiz indirimi yapmasını bekliyor. ABD hizmet sektörünün Mayıs ayında büyümeye dönmesi ise faiz indirimine olan ihtiyacı zayıflatabilir.

Diğer Para Birimleri

Yeni Zelanda doları, ABD doları karşısında üç ayın en yüksek seviyesi olan 0,6201 dolara ulaştı. Sterlin %0,09 artışla 1,2800 dolara, Avustralya doları ise %0,25 artışla 0,6664 dolara yükseldi. Dolar endeksi %0,14 düşüşle 104,10 seviyesine geriledi.

Yen ve Taşıma Ticaretleri

Yen, önceki seanstaki kayıplarını telafi ederek %0,4 artışla dolar başına 155,50 seviyesine yükseldi. Yen, Japonya Merkez Bankası'nın tahvil alımlarını azaltacağı beklentileriyle değer kazandı. BOJ, önümüzdeki hafta para politikası toplantısını gerçekleştirecek.

Editör: Halit Alptekin