Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), haziran ayına ilişkin yıllık enflasyon verilerini açıkladı. Mayısta yüzde 2,4 olan yıllık enflasyon, haziranda beklentilerin üzerinde düşerek yüzde 2,2 seviyesine geriledi.

Piyasa Beklentileri ve Enflasyon Oranları

Piyasa beklentisi, enflasyonun yüzde 2,3'e düşmesi yönündeydi. Ancak, haziran ayında enflasyon oranı yüzde 2,2 olarak gerçekleşti. Mart ve nisan aylarında yüzde 2,2 ile yaklaşık 3 yılın en düşük seviyesine ulaştıktan sonra mayısta yüzde 2,4'e yükselmişti.

Aylık ve Yıllık Bazda TÜFE Verileri

Haziran ayında aylık bazda enflasyon oranı yüzde 0,1 artış gösterdi. AB uyumlu TÜFE ise aylık yüzde 0,2, yıllık bazda yüzde 2,5 arttı. Mayıs ayında yıllık yüzde 2,8 olarak kaydedilen AB uyumlu TÜFE, haziranda düşüş gösterdi.

Çekirdek Enflasyon ve Sektörel Fiyat Değişimleri

Gıda ve enerji hariç hesaplanan çekirdek enflasyon haziranda yüzde 3'ten yüzde 2,9'a geriledi. Gıda ürünleri fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,1 artarken, enerji ürünleri fiyatları yüzde 2,1 düştü.

Enflasyonun Geleceği ve Ifo Enstitüsü Tahminleri

Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Almanya'da enflasyonun yaz aylarında yüzde 2'nin altına düşmesini bekliyor. Ifo İş Döngüsü Araştırma ve Ekonomik Tahmin Müdürü Prof. Dr. Timo Wollmershaeuser, enflasyon oranının ağustos ayında yüzde 2 sınırının altına inmesinin muhtemel olduğunu belirtti.

Euro Bölgesi ve ECB Faiz Kararları

Euro Bölgesi'nde enflasyon oranı 2022 sonbaharında yüzde 10'un üzerine çıkmıştı. ECB, temel faiz oranlarını artırarak mayıs ayında enflasyonu yüzde 2,6'ya düşürdü. Haziran ayında ise ECB, enflasyonun düşeceği beklentisiyle faiz oranlarını düşürdü. Euro Bölgesi'ne ilişkin haziran ayı enflasyon verileri ise yarın açıklanacak.

Editör: Merve Öney