Türkiye'nin ham çelik üretimi, mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,6 artarak 3,2 milyon tona ulaştı.

Üretim ve Tüketim Verileri

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD), mayıs ayına ilişkin verileri açıkladı. Buna göre, yılın ilk beş ayında üretim yüzde 19,8 artışla 15,5 milyon ton seviyesine yükseldi. Ancak, nihai mamul tüketimi mayısta yüzde 16,2 azalışla 3,4 milyon tona geriledi. Ocak-mayıs döneminde ise yüzde 2,1 azalarak 16,1 milyon ton oldu.

Çelik Ürünleri İhracatı Artış Gösterdi

Mayıs ayında çelik ürünleri ihracatı miktar bazında yüzde 45,9 artışla 1,1 milyon ton, değer bazında ise yüzde 24,8 artışla 850,9 milyon dolar olarak kaydedildi. Yılın ilk beş ayında ihracat, miktar bazında yüzde 48,6 artışla 5,4 milyon ton, değer bazında ise yüzde 26,2 artışla 4 milyar dolara ulaştı.

İthalat Azaldı

Mayıs ayında ithalat, geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 29,1 azalışla 1,5 milyon ton, değer bazında ise yüzde 29,8 düşüşle 1,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ocak-mayıs döneminde ithalat, miktar bazında yüzde 12,1 azalarak 7,1 milyon ton, değer bazında ise yüzde 17,5 düşüşle 5,6 milyar dolar seviyesinde oldu.

İhracat-İthalat Dengesi

Geçen yılın ocak-mayıs döneminde 46,5 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu yıl yüzde 71'e yükseldi.

TÇÜD Genel Sekreteri'nin Açıklamaları

TÇÜD Genel Sekreteri Veysel Yayan, Türkiye'nin mayıs ayında ham çelik üretiminde dünya sıralamasında 8'inci olduğunu belirtti. Yayan, Avrupa Birliği'ne yönelik ihracatın yılın ilk beş ayında yüzde 113 artarak 1,9 milyon tona ulaştığını ancak AB'nin koruma önlemlerini 2026'ya kadar uzatma kararının gölgesinde kaldığını vurguladı.

Yayan, çelik üretimi ve ihracatındaki artışın devamı için Çin ve Uzak Doğu ülkelerinden yapılan ithalatın sınırlandırılması, dahilde işleme rejiminin gözden geçirilmesi ve enerji gibi girdi maliyetlerini düşürecek tedbirlerin alınmasının önemine dikkat çekti.

Editör: Merve Öney