Dolar, serbest piyasada 32,78 liradan işlem görürken, euro 35,20 liradan işlem görüyor. Piyasalarda gözler makro ekonomik verilerde ve merkez bankalarının faiz mesajlarında.

Doların Kısa Vadeli Seyri

28 Haziran'da haftanın son işlem gününde dolar kuru 33 seviyesine kadar yükseldi, ancak sonrasında aşağı yönlü bir seyir izledi. 1 Temmuz saat 13.23 itibarıyla dolar/TL yüzde 0,2 düşüşle 32,68’den işlem görüyor.

Küresel Piyasalarda Enflasyon ve Faiz Beklentileri

Uzmanlar, küresel piyasalarda majör merkez bankalarının başkanlarının açıklamalarının takip edileceğini belirtiyor. Dünya genelinde enflasyon endişesi fiyatlamalar üzerinde etkili olmaya devam ediyor. ABD Merkez Bankası’ndan (FED) gelecek ekonomik veriler ve FED’in 2024’ün hangi döneminde faiz indirimine gideceği, piyasaların gündeminde kalmayı sürdürüyor.

Türkiye Merkez Bankası Faiz Kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 50 düzeyinde sabit bıraktı. Bankanın sadeleşmeye yönelik yeni adımlar atmasıyla dolar kuru kazancını artırdı, ancak devam eden süreçte düşüşe geçti.

Euro Değer Kazanıyor

1 Temmuz’da dolar kurunda negatif bir seyir öne çıkarken euro Türk lirası karşısında güçlenmeyi sürdürdü. Euro/TL yüzde 0,26 artışla 35,17 düzeyinde seyrediyor.

Mehmet Şimşek'in Açıklamaları

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamalar da yurt içi piyasalar tarafından yakından takip edildi. Şimşek, Türkiye’de asgari ücretin düşük olmadığını ve vergi için hazırlayacakları yeni paketle borsadaki kazancı ilgilendiren maddelerin yer alabileceğini paylaştı.

Editör: Merve Öney