Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) aralık vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yüzde 0,1 artışla 8.993,75 puandan başladı. Şubat vadeli endeks kontratı, açılış seansında önceki normal seans kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 8.993,75 seviyesinden işlem gördü.

Küresel ve Yerel Piyasa Dinamiklerinin VİOP Üzerindeki Etkisi

Dünkü işlem gününde satıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,9 altında, 8.985,25 puandan tamamladı. Akşam seansında ise 8.992,75 puana ulaştı. Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası adımlarına ilişkin belirsizliklerin sürmesine rağmen, teknoloji hisselerinin öncülük ettiği pozitif bir seyir izlendiğini belirtiyor. Bugün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi ve uluslararası yatırım pozisyonu verilerinin yanı sıra, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamaları, İngiltere perakende satışlar, Almanya Üretici Fiyat Endeksi ve ABD'de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi ile ikinci el konut satışları verileri takip edilecek.

VİOP'ta Teknik Analiz: BIST 30 Endeks Kontratının Direnç ve Destek Seviyeleri

Analistler, teknik açıdan endeks kontratında 9.000 ve 9.100 puanların direnç konumunda olduğunu, 8.900 ve 8.800 seviyelerinin ise destek olarak öne çıktığını kaydediyor. Bu veriler, yatırımcılar için önemli bir rehber niteliğinde olup, VİOP'ta işlem stratejilerini şekillendirmede kritik rol oynuyor.