ABD'de Ocak ayında perakende satışlar, otomobil bayileri ve benzin servis istasyonlarındaki gelir düşüşlerinin etkisiyle beklenenden fazla geriledi. Ticaret Bakanlığı Sayım Bürosu tarafından perşembe günü yapılan açıklamaya göre, geçen ay perakende satışlar %0,8 oranında azaldı. Söz konusu düşüş, kış fırtınalarının da etkisiyle gerçekleştiği düşünülüyor. Aralık ayı verileri de, satışların %0,6 yerine %0,4 arttığını gösteren şekilde revize edildi.

Ekonomistlerin Tahminleri ve Mevsimsel Düşüşler

Reuters anketine katılan ekonomistler, perakende satışların %0,1 oranında düşeceğini tahmin etmişlerdi. Perakende satışlar ağırlıklı olarak mallardan oluşmakta ve enflasyona göre ayarlanmamaktadır. Söz konusu düşüş, tatil sezonu sonrasında oldukça güçlü bir performansın ardından geldi. Aralık ayı satışları, hükümetin mevsimsel dalgalanmaları verilerden çıkarmak için kullandığı model olan cömert mevsimsel faktörlerden de kısmen destekleniyordu.

Düzeltilmemiş perakende satışlar genellikle Ocak ayında düşerken, mevsimsel faktörlerin bu Ocak ayında önceki yıllara göre daha az destekleyici olması, geçen ay düzeltilmiş satışlarda büyük bir düşüşe neden oldu. Ekonomistler, veriler açıklanmadan önce herhangi bir keskin düşüşe fazla yorum yapmamak konusunda uyarıda bulunmuşlardı.

İşgücü Piyasasındaki Direnç ve Tüketici Harcamalarının Durumu

Daniel Silver, New York'ta JP Morgan'da görevli bir ekonomist, "Belirli bir ay için 'doğru' mevsimsel faktörün tam olarak ne olduğunu bilmek zor. Ancak Aralık 2023 ve Ocak 2024 ile ilişkili mevsimsel faktörler, önceki yıllara göre alışılmadık görünüyor" dedi. Yıl içinde momentumun yavaşlaması muhtemel olsa da, dirençli işgücü piyasası ve enflasyon düştükçe artan hane halkı satın alma gücü sayesinde tüketici harcamalarının sağlıklı kaldığı belirtiliyor.

Çalışma Bakanlığı'nın perşembe günü yayınladığı ayrı bir rapor, devletten işsizlik yardımına ilişkin ilk başvuruların 10 Şubat'ta sona eren haftada 8.000 düşerek mevsimsellikten arındırılmış 212.000'e gerilediğini gösterdi. Teknoloji ve medya sektörlerindeki yüksek profilli işten çıkarmalara rağmen başvurular düşük seviyelerde seyrediyor. İşgücü piyasasının sıkılığı, işten çıkarılanların bir kısmının kolaylıkla yeni işlere girebileceğini gösteriyor.

COVID-19 salgını sırasında ve sonrasında iş bulmakta zorlanan şirketler, işçileri işten çıkarmak konusunda çoğunlukla isteksiz davranıyor. Otomobil, benzin, inşaat malzemeleri ve gıda hizmetleri hariç perakende satışlar Ocak ayında %0,4 azaldı. Temel perakende satış ölçüsü olarak adlandırılan bu ölçüm, GSYİH'nın tüketici harcamaları bileşenine yakından karşılık geliyor.

Aralık ayı çekirdek satışları, daha önce bildirilen %0,8 yerine %0,6 artış gösterecek şekilde aşağı yönlü revize edildi. Ekonomistler, Ocak ayında hizmet harcamalarında güçlü bir büyüme bekliyor ve bu büyümenin genel tüketici harcamalarını desteklemesi öngörülüyor. ABD ekonomik faaliyetinin üçte ikisinden fazlasını oluşturan tüketici harcamaları, dördüncü çeyrekte hızlı bir artış göstererek ekonominin yıllık %3,3'lük büyüme hızına katkıda bulundu. Ekonomi, Temmuz-Eylül çeyreğinde %4,9 oranında büyüdü.

Editör: Halit Alptekin