ABD haziran ayı enflasyon raporu merakla bekleniyordu. Açıklanacak olan rakamla birlikte, dolar ve euronun seyri ve piyasalara etkisi belirlenecekti. 

Haziran ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi raporu ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından paylaşıldı. Piyasa beklentilerinin altında gerçekleşen rakam yüzde 3 oldu. 

Buna göre tüketici fiyatları, haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı. Yıllık bazda enflasyon ise yüzde 3'e geriledi.

Ekonomistlerin Beklentileri Karşılanmadı

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi, aylık enflasyonun yüzde 0,1 olması yönündeydi. Ancak yıllık enflasyon beklentisi yüzde 3,1 idi. Çekirdek göstergeler de beklentilerin altında kaldı. Haziran ayında gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları aylık yüzde 0,1 arttı. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,2 idi. Yıllık artış ise yüzde 3,3 ile yüzde 3,4'lük beklentinin altında gerçekleşti.

Fed Başkanı Powell'dan Uyarılar

Verilerden önce Senato'da sunum yapan Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyon konusunda henüz güvenli olmadığını belirtti. Powell, işgücü piyasasındaki risklere dikkat çekerek faiz artış zamanlaması hakkında net bir açıklama yapmadı. Powell, yüksek enflasyonun karşılaştıkları tek risk olmadığını vurgulayarak, erken faiz indiriminin enflasyonda iyileşmeyi durdurabileceğini, geç faiz indiriminin ise risk oluşturabileceğini ifade etti.

Editör: Merve Öney