Paris'in toplu taşıma yetkilileri, 2024 Olimpiyat Oyunları sırasında gezginler için daha etkin bir ulaşım deneyimi sağlamak adına önemli bir adım attı. Ile-de-France Mobilites, Google Haritalar gibi popüler navigasyon uygulamalarından, Olimpiyat Oyunları sırasında önerilen rotaları kendi belirledikleri güzergahlara göre sınırlandırmalarını istedi.

Laurent Probst, Ile-de-France Mobilites'in başkanı, Ouest-France gazetesine yaptığı açıklamada, "Navigasyon sağlayıcılarından, yolcuların bizim belirlediğimiz rotaları kullanmalarını sağlamalarını istiyoruz" dedi. Probst, bu talebin şehir içi trafiği ve güvenliği yönetmek adına yapıldığını belirtti.

Operatörün basın departmanından yapılan açıklamada ise, "Google Haritalar'ın kapatılması gibi bir durum söz konusu değil" ifadeleri kullanılarak, navigasyon sağlayıcıları ile iş birliği içinde oldukları vurgulandı.

Google Fransa'dan yapılan açıklamada, konuyla ilgili herhangi bir yorum yapılmadı.

2024 Olimpiyat Oyunları

Fransa'nın başkenti Paris, açılış töreni için 600.000'e kadar ziyaretçi ağırlamaya hazırlanıyor. 26 Temmuz'da, 160 teknenin Pont d'Austerlitz'den Pont d'Iena'ya 6 kilometrelik bir yolculuğa çıkacağı bildirildi.

Paris, bu oyunlar için ayrı bir Olimpiyat Parkı inşa etmeyi tercih etmedi. Bunun yerine, seyircilerin şehir genelinde mevcut altyapıyı kullanarak ulaşım sağlamaları planlanıyor. Oyunlar, 26 Temmuz ile Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek ve 11. Paralimpik Oyunları 28 Ağustos-8 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.