Altın fiyatları Perşembe günü istikrar kazandı. Yatırımcılar, ABD'de günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak önemli enflasyon verileri öncesinde yeni pozisyon alma konusunda temkinli davrandı. Federal Rezerv'in (Fed) faiz oranları konusunda atacağı adımlar, yatırımcılar için belirleyici olacak. Altın spot işlemlerde GMT 07:01 itibarıyla ons başına 2.036,42 dolar seviyesinde işlem görürken, ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,1 artışla 2.045,00 dolara yükseldi.

Altın Fiyatlarındaki Son Durum

Ocak ayında yüzde 1,2 oranında düşüş gösteren altın fiyatlarında, şu ana kadar spot işlemlerde aylık bazda önemli bir değişiklik gözlemlenmedi. Yatırımcılar, Fed'in tercih ettiği ölçüm olan ABD kişisel tüketim harcamaları enflasyon verilerinin TSİ 13.30'da açıklanacak olmasını yakından takip ediyor.

Fed'in Enflasyon ve Faiz Oranlarına Yaklaşımı

ABD Merkez Bankası yetkilileri, yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşmak için hala gidilecek yol olduğunu ifade etti. Ancak, faiz oranlarının düşürülmesi ihtimalinin kapısının açık olduğunu ve bunun yılın sonlarında gerçekleşebileceğini belirttiler. Düşük faiz oranları, getirisi olmayan külçe altın tutmanın çekiciliğini artırıyor.

Dolar ve Tahvil Getirilerinin Altın Fiyatları Üzerindeki Etkisi

Dolar endeksi yüzde 0,6 artış gösterdi. Gösterge on yıllık Hazine tahvil getirileri, Şubat ayının başından bu yana 30 baz puanın üzerinde bir artış kaydetti. Dolardaki yükseliş, altını diğer para birimlerindeki alıcılar için daha pahalı hale getirirken; tahvil getirilerindeki artış, sarı metale sahip olmanın fırsat maliyetini artırarak altının çekiciliğini azaltıyor.

Diğer Değerli Metallerde Son Durum

Değerli metaller piyasasında gümüş, spot işlemlerde yüzde 0,3 artışla ons başına 22,53 dolar seviyesine yükseldi. Platin yüzde 0,5 artarak 882,51 dolara, paladyum ise yüzde 0,8 artışla 935,93 dolara çıktı. Bu hareketler, yatırımcıların diğer değerli metaller üzerindeki ilgisini de gösteriyor.

Editör: Halit Alptekin