ABD borsaları, yılın ikinci yarısına pozitif bir başlangıç yaptı. Dow Jones endeksi yüzde 0,17 artışla 39.186,20 puana, S&P 500 endeksi yüzde 0,19 artışla 5.471,08 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,23 kazançla 17.773,90 puana yükseldi.

Yoğun veri gündemi
Haftanın ilk işlem gününe yükselişle başlayan borsalarda, ABD'de istihdam başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip ediliyor. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecekte atacağı adımlar ve cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verileri, piyasaların odağında bulunuyor.

Fed belirsizliği sürüyor
Fed'in enflasyonla mücadelesi devam ederken, bu hafta açıklanacak istihdam verilerinin iş gücü piyasasının son durumunu ortaya koyması bekleniyor. Fed, işsizlik oranının tarihi düşük seviyelerden bir miktar yükselmesini ve sıkı iş gücü piyasasının enflasyonu destekleyici konumunun zayıflamasını istiyor.

Powell'ın açıklamaları önemli
Piyasaların yönü üzerinde etkili olacak istihdam verileri ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın yarın yapacağı sözle yönlendirmeler ile çarşamba günü yayımlanacak Fed'in son toplantısına ait tutanaklar, yatırımcıların dikkatle izleyeceği gelişmeler arasında yer alıyor.

Kurumsal gelişmeler
Evcil hayvan ürünleri satan Chewy'nin hisseleri, "Roaring Kitty" sosyal medya hesabının sahibi Keith Gill'in şirket hisselerini alması sonrası yüzde 4'ün üzerinde değer kazandı. Boeing'in hisseleri de parça üreticisi Spirit AeroSystems'ı yaklaşık 4,7 milyar dolara satın alacağını duyurmasının ardından yüzde 3'ün üzerinde yükseldi.

Editör: Merve Öney